Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Decalotarea la baietei Mini_i10Decalotarea la baietei Dumbra18Decalotarea la baietei Nb7711Decalotarea la baietei Minuna13Decalotarea la baietei Mini_i10

 

 Decalotarea la baietei

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
daria_ioana
merg deabusilea
merg deabusilea
daria_ioana


Decalotarea la baietei Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 560
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Giurgiu
Data de inscriere Data de inscriere : 23/04/2008

Decalotarea la baietei Empty
MesajSubiect: Decalotarea la baietei   Decalotarea la baietei Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 12:18 am

Decalotarea consta in descoperirea extremitatii sexului prin retragerea preputului care acopera glandul, pentru a face operatiile de igienizare.
In orice caz, nu puteti face decalotarea la un nou-nascut pentru ca ati putea provoca o ruptura a orificiului preputului si sa formati o fimoza cicatriciala.
Este recomandat sa lasati sa se faca in mod natural. Nu fortati, decalotarea e mai usoara in al doilea an de viata, dar cateodata trebuie sa asteptati pana la varsta de patru ani. Mai departe, este necesar sa consultati un medic.
Acest gest nu se face o singura data: in fiecare zi si intotdeauna in timpul baii, descoperiti glandul fara a forta. Evitati orice manipulare brusca, riscand sa provocati leziuni cicatriciale. Acest gest cotidian permite eliberarea progresiva a aderentelor reziduale si obtinerea decalotajului complet al glandului.

Trebuie sa consultati medicul daca:


  • preputul nu s-a largit suficient in mod natural pana la varsta de 5 sau 6 ani.
  • odata glandul decalotat, preputul nu revine si nu acopera din nou glandul (este o urgenta!)
  • copilul acuza dureri atunci cand urineaza sau atunci cand penisul sau este in erectie.
  • urina nu iese in jet normal, ci abia curge sau este imprastiata in toate directiile.
Un pic de vocabular:
Fimoza: ingustarea anormala a preputului, care impiedica decalotajul
Parafimoza: strangularea glandului de catre preputul care nu revine la locul sau
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Decalotarea la baietei 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Decalotarea la baietei Empty
MesajSubiect: Re: Decalotarea la baietei   Decalotarea la baietei Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 12:12 am

Mersi de ce ai scris. Chiar eram curioasa ce este aia decalotare ca si eu an un baietelde 3 luni.
Sus In jos
daria_ioana
merg deabusilea
merg deabusilea
daria_ioana


Decalotarea la baietei Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 560
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Giurgiu
Data de inscriere Data de inscriere : 23/04/2008

Decalotarea la baietei Empty
MesajSubiect: Re: Decalotarea la baietei   Decalotarea la baietei Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 12:25 am

oriknd andreea
Sus In jos
Continut sponsorizat





Decalotarea la baietei Empty
MesajSubiect: Re: Decalotarea la baietei   Decalotarea la baietei Icon_minitime

Sus In jos
 
Decalotarea la baietei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Moda la baietei!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: SANATATEA BEBELUSULUI NOSTRU-
Mergi direct la: