Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Alimente interzise pana la un an Mini_i10Alimente interzise pana la un an Dumbra18Alimente interzise pana la un an Nb7711Alimente interzise pana la un an Minuna13Alimente interzise pana la un an Mini_i10

 

 Alimente interzise pana la un an

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
daria_ioana
merg deabusilea
merg deabusilea
daria_ioana


Alimente interzise pana la un an Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 560
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Giurgiu
Data de inscriere Data de inscriere : 23/04/2008

Alimente interzise pana la un an Empty
MesajSubiect: Alimente interzise pana la un an   Alimente interzise pana la un an Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 12:24 am

Pe masura ce creste, puiul tau se poate bucura de noi gusturi. Afla ce are voie sa manance si ce-i face rau, in functie de varsta.

Intre 5 si 6 luni



  • Alimente noi permise

Cereale fara gluten, supa de legume strecurata, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (morcov, cartof, dovlecel cu lapte sau unt) sau de fructe (banane, mar, para).

  • Alimente interzise

Niciun alt aliment in afara celor permise nu este indicat.
6 luni



  • Alimente noi permise

Carne de pui, peste, diferite produse lactate (iaurt natural, branza de vaci, branza topita), galbenus de ou fiert, compot de fructe, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] fara gluten.
7-8 luni



  • Alimente noi permise

Ficat de pasare fiert, fasole, soia linte, mazare (de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]), bucatele de paine prajita, biscuiti, carne tocata, piscoturi, morcovi (bucatele crude), cartofi copti, ciorba acrita cu bors sau cu lamaie.
9-12 luni



  • Alimente noi permise

Mamaliguta cu branza de vaci si unt, creme fierte, papanasi, paine, sunca presata, aluaturi coapte in casa, sos alb, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], paste, orez, orice fel de leguma cruda.
Alimente interzise intre 6 luni si 1 an


Pana la un an sunt strict interzise urmatoarele: mierea, laptele de vaca, albusul de ou, nucile, alunele, fructele cu seminte mici (capsune, fragi, mure, zmeura, kiwi), ciocolata, produsele cu cafeina, alimentele grase, prea condimentate si prajelile, bauturile racoritoare din comert.
Sus In jos
fiuny
nou nascut
nou nascut
fiuny


Alimente interzise pana la un an Ahr0cd10
feminin
Sagetator
Mistret
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 93
Varsta Varsta : 40
Data de inscriere Data de inscriere : 16/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 :::
bebe 2 :: bebe 2 :::

Alimente interzise pana la un an Empty
MesajSubiect: Re: Alimente interzise pana la un an   Alimente interzise pana la un an Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 9:19 am

fetita mea are 4 luni si 4 zile ...ce pot sa ii dau sa manance ?ii dau lapte formula..eu ii dau mar cu biscuiti,iaurtel
Sus In jos
daria_ioana
merg deabusilea
merg deabusilea
daria_ioana


Alimente interzise pana la un an Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 560
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Giurgiu
Data de inscriere Data de inscriere : 23/04/2008

Alimente interzise pana la un an Empty
MesajSubiect: Re: Alimente interzise pana la un an   Alimente interzise pana la un an Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 9:24 am

poti sa ii dai si sucuri de fructe incepi cu cate un fruct cate 1 lingurita pe zi pana ajungi la 10 lingurite dupa care ii poti da cat vrea ea, piureuri de legume, fructe
Sus In jos
daria_ioana
merg deabusilea
merg deabusilea
daria_ioana


Alimente interzise pana la un an Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 560
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Giurgiu
Data de inscriere Data de inscriere : 23/04/2008

Alimente interzise pana la un an Empty
MesajSubiect: Re: Alimente interzise pana la un an   Alimente interzise pana la un an Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 9:25 am

cereale pentru varsta ei
Sus In jos
fiuny
nou nascut
nou nascut
fiuny


Alimente interzise pana la un an Ahr0cd10
feminin
Sagetator
Mistret
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 93
Varsta Varsta : 40
Data de inscriere Data de inscriere : 16/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 :::
bebe 2 :: bebe 2 :::

Alimente interzise pana la un an Empty
MesajSubiect: Re: Alimente interzise pana la un an   Alimente interzise pana la un an Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 2:17 pm

ok mersi
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Alimente interzise pana la un an 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Alimente interzise pana la un an Empty
MesajSubiect: Re: Alimente interzise pana la un an   Alimente interzise pana la un an Icon_minitimeLun Iun 02, 2008 8:54 am

fiuny a scris:
fetita mea are 4 luni si 4 zile ...ce pot sa ii dau sa manance ?ii dau lapte formula..eu ii dau mar cu biscuiti,iaurtel

La varsta asta poti sai dau: sucuri de fruce, supite de legume, piureuri de legume. piureuri de fructe, si cereale pt varta ei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alimente interzise pana la un an Empty
MesajSubiect: Re: Alimente interzise pana la un an   Alimente interzise pana la un an Icon_minitime

Sus In jos
 
Alimente interzise pana la un an
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Mancaruri interzise bebelusilor
» Sa numaram pana la 1000 !!!
» DEZVOLTAREA FIZICA PANA LA 6 LUNI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: