Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Gluma sau minciuna ? Mini_i10Gluma sau minciuna ? Dumbra18Gluma sau minciuna ? Nb7711Gluma sau minciuna ? Minuna13Gluma sau minciuna ? Mini_i10

 

 Gluma sau minciuna ?

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Gluma sau minciuna ? Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Gluma sau minciuna ? Empty
MesajSubiect: Gluma sau minciuna ?   Gluma sau minciuna ? Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 12:32 pm

Cum ne dam seama daca un copil glumeste sau minciuneste ?

Gluma, de obicei, presupune o contradictie intre 2 afirmatii sau fapte, intre ceea ce spunem si ceea ce e in realitate. De exemplu, daca un prieten cade si se murdareste iar noi ii spunem "Ce bine arati !" el isi va da seama ca este o gluma.

Totusi, si minciuna presupune tot o contradictie intre ce se spune si ce e in realitate. Daca iti spune copilul ca nu stie cine a spart vaza si el de-abia a spart-o cu 5 minute inainte, e minciuna pe fata.

Diferenta intre gluma si minciuna este ca in cazul glumei, cel care spune gluma stie ca ascultatorul cunoaste adevarul, pe cand in cazul minciunii, presupune ca ascultatorul nu stie adevarul.

Totusi, copii reusesc sa faca distinctia intre gluma si minciuna? Si daca da, de cand ?

Cum poti sa-i ajuti sa inteleaga diferenta intre gluma si minciuna si cum poti sa-i ajuti sa nu mai minta ?

Eu am incercat sa o conving pe fetita mea ca nu este bine sa minta, pentru ca mai devreme sau mai tarziu minciuna iese la iveala si daca minte o data, de 2 ori, lumea nu va mai avea incredere in ea niciodata.

La fel si cu greseala, i-am spus ca o greseala recunoscuta este pe jumatate iertata. Nu am certat-o cand a gresit dar si-a recunoscut greseala, in schimb am pedepsit-o (nu a mai avut voie la TV sau nu a avut voie dulciuri sau nu s-a jucat nimeni cu ea) cand a gresit si nu a recunoscut.

Voi ce parere aveti ?
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
brigita
MEMBRU BANAT
MEMBRU BANAT
brigita


Gluma sau minciuna ? Ahr0cd10
feminin
Balanta
Mistret
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 288
Varsta Varsta : 52
Localizare Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere Data de inscriere : 18/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 :::
bebe 2 :: bebe 2 :::

Gluma sau minciuna ? Empty
MesajSubiect: Re: Gluma sau minciuna ?   Gluma sau minciuna ? Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 4:06 pm

Si eu asa i-am spus lui Flori mai bine sa recunoasca orice face ca pe jumatate ii iertat.L-am invatat sa nu minta ca imi pierd increderea in el si atunci o sa ma schimb.
Pana acuma nu am avut probleme cu el,si deja il cunosc cand face ceva si stie ca nu-mi place il itreb si imi spune adevarul.
Dragos orice face el recunoaste . amuzant
Sus In jos
 
Gluma sau minciuna ?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: COPILUL MEU - CE EDUCATIE II DAU ?-
Mergi direct la: