Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Cum il faci sa coopereze? Mini_i10Cum il faci sa coopereze? Dumbra18Cum il faci sa coopereze? Nb7711Cum il faci sa coopereze? Minuna13Cum il faci sa coopereze? Mini_i10

 

 Cum il faci sa coopereze?

In jos 
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Cum il faci sa coopereze? Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Cum il faci sa coopereze? Empty
MesajSubiect: Cum il faci sa coopereze?   Cum il faci sa coopereze? Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 12:33 pm

Daca ai un copil incapatanat, egoist sau mofturos, fiecare zi este insotita de plansete, tipete si de adevarate "lupte" intre parinte si copil.

Cum il faci totusi sa coopereze? Ai vreo sansa ?

Eu cred ca ar trebui schimbata cumva atitudinea parintelui si relatia dintre parinte si copil astfel incat copilul sa nu se mai opuna la tot ceea ce i se spune.

O solutie ar fi mai intai sa observi timp de cca 1 saptamana care sunt lucrurile care provoaca discutii, plansete, tipete, cum ai reactionat tu si cum a reactionat copilul.

De asemenea ar fi bine sa reevaluezi obiceiurile zilnice si sa vezi daca exista reguli clare, daca sunt intelese de cel mic, daca aveti responsabilitati clare, daca e ceva ce nu merge si ar trebui sa fie schimbat.

Incearca sa observi cum se comporta copilul tau cu jucariile, cu ceilalti copii, cu fratele sau sora lui (daca are), vezi daca oboseste repede, daca e agitat, cum reactioneaza cand ii este foame sau somn. Vezi daca e incapatanat numai cu tine sau si cu ceilalti.

Dupa ce ai observat toate cele de mai sus, cu siguranta ca ai o idee de ce anume il face sa fie incapatanat, egoist sau mofturos. Fa-ti timp sa stai de vorba cu el si sa simta ca ai intotdeauna timp pentru el, arata-i ca ceea ce face si ce spune este important pentru tine, jucati-va mai mult si vezi cum reactioneaza la acest comportament al tau.

Poti apoi incerca din nou sa ii spui sa faca ceva la care inainte tipa sau plangea. Sa zicem ca vrei sa ii spui sa se imbrace cu canadiana pentru ca iesiti afara si e rece. Nu trebuie sa incepi sa il certi sau sa il zoresti daca nu se executa imediat ca la armata, ai rabdare cu el pentru ca lor, copiilor, le trebuie ceva timp sa "proceseze". Explica-i intotdeauna de ce trebuie sa faca ceva si nu ii spune niciodata "fa asta pentru ca asa zic eu". Ei trebuie sa stie intotdeauna de ce trebuie sa faca un anumit lucru.

Ai mai putea sa il atragi si cu "un cod secret". Adica, sa va stabiliti voi niste semne care sa insemne ceva. De exemplu, daca ridici degetul aratator discret, inseamna ca il rogi sa stea cuminte, sa se potoleasca. Poti sa il atragi in acest joc la inceput doar ca un joc, sa identifice semnele si sa reactioneze ca atare, urmand ca ulterior, cand mergi intr-o vizita sau undeva si copilul nu este cuminte tu sa ii arati "codul secret" si el sa se conformeze. Ba chiar poate va si chicoti pentru ca nu mai stie nimeni codul vostru.

Intotdeauna este bine sa incerci sa vezi partea plina a paharului. Fiecare copil face cu siguranta si lucruri bune intr-o zi, dar pe acelea de obicei le minimalizam sau chiar le uitam. Ar trebui laudate lucrurile bune, cat de putine sunt ele. Numai asa va prinde curaj si incredere si va incerca sa se schimbe, caci cui nu ii place sa fie laudat?

Daca l-a luat pe NU in brate, incearca sa nu ii raspunzi tot cu NU. Incearca sa ii oferi posibilitatea de a alege, dar astfel incat el sa realizeze ca e mai bine sa aleaga ce vrei tu. De exemplu, eu ii spuneam lui Alice cand avea febra si nu vroia sa ma lase sa ii pun supozitor ca trebuie atunci sa aleaga ce face, fie ii pun supozitor si nu o doare si ii trece repede febra, fie mergem la doctor, pentru ca eu nu stiu ce sa fac altceva, si doctorul poate sa aleaga alta metoda si nu o mai intreaba pe ea daca vrea sau nu. Bineinteles ca alegea supozitorul .

Si inca ceva. Nu te astepta sa se schimbe totul peste noapte, copilul are nevoie de timp pentru a se adapta si e bine de aceea daca il vezi ca "incepe sa se dea pe brazda" sa il lauzi pentru lucrurile care ii ies si sa treci cu vederea celelalte lucruri (asta la inceput ). De asemenea, poate avea si el zile mai proaste, ca nici tu nu esti vesela si binedispusa tot timpul. Daca incepe brusc sa tipe , ai rabdare, nu te enerva, spune tu "imi pare rau" si vei vedea ca va veni si el sa zica "iarta-ma
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
 
Cum il faci sa coopereze?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Top 5 lucruri pe care le faci dimineata

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: COPILUL MEU - CE EDUCATIE II DAU ?-
Mergi direct la: