Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Cugetari celebre Mini_i10Cugetari celebre Dumbra18Cugetari celebre Nb7711Cugetari celebre Minuna13Cugetari celebre Mini_i10

 

 Cugetari celebre

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
carmen
nou nascut
nou nascut
carmen


https://servimg.com/view/12204282/373
feminin
Taur
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 55
Varsta Varsta : 48
Localizare Localizare : Bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 29/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Vlad-Stefan
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:41 am

Despre Viata cu Octavian Paler
* Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire...
* Cine iubeste si este iubit nu va mai fi niciodata acelasi om ca inainte...
* Nu uita: langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii...
* Fericirea nu inseamna sa ai ceea ce doresti, ci sa doresti ceea ce ai.
* Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane...
* Sa nu crezi ca poti stabili cursul iubirii, caci ea, daca te considera vrednic, iti va indrepta ea cursul!...
* Dragostea nu este numai flori, zambete, iubire, ci inseamna si lacrimi, dorinta, pasiune si de aceea putini au privilegiul de a-i descoperi puterea.
* Cine are capacitatea de a se indragosti, poate avea mereu incredere in iubire si in valoarea omului de care s-a indragostit!
* Dragostea e la fel ca o boala pe care daca nu o tratezi se agraveaza... si ca orice floare pe care daca nu o uzi se ofileste...
* Nu iubesti o femeie pentru ca este frumoasa, ci este frumoasa pentru ca o iubesti tu!
* Iubirea e tot ce dorim, iar in final e tot ce-am avut.
* Daca exista un sens al vietii... atunci EA este sensul, daca nu... EA ar trebui sa fie...
* Numai o mare nenorocire ne poate arata cat de marunte sunt nemultumirile "insuportabile"
* Iubirea impartasita de oameni este forta cea mai mare care exista in lume si izvorul cel mai important pentru poezie...
* Masurarea vietii omului nu este in functie de timp, ci de buna ei folosire. Doar o viata traita pentru altii este o viata care merita traita.
* Dreptatea poate sa ne avertizeze asupra ceea ce este bine sa evitam; insa doar inima ne spune ceea ce este mai potrivit sa facem...
* Nu exista indatorire pe care s-o subestimam mai mult, decat aceea de a fi fericiti...
* Invatati sa lasati pe chipul vostru sa infloreasca un zambet. Este darul pe care-l oferiti aproapelui, este darul pe care-l oferiti intregului Univers!
* Dragostea este intelepciunea nebunului si nebunia inteleptului
* Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta...
* Nu putem merge departe in prietenie, daca nu suntem dispusi sa ne iertam unii altora micile defecte...
* O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara.
* Iubirea sincera si profunda nu are nevoie de vorbe multe.
* Nu dispretui lucrurile mici; o lumanare poate face oricand ceea ce nu poate face niciodata soarele: sa lumineze . noaptea!
* Loviturile vietii nu sunt numai distructive, ci si constructive; ca loviturile ciocanului in dalta unui sculptor priceput...
* Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti...
* Unii oameni vin si pleaca repede din viata noastra, altii stau o vreme, punandu-si amprenta pe inima noastra. Dupa plecarea lor, nu vom mai fi niciodata aceiasi.
* Dragostea e speranta si fara speranta lumea nu ar exista...
* Sa ai curaj sa risti pentru adevarul din inima ta, dar sa nu te minti cand il asculti.
* Viata este frumoasa si e pacat sa trecem prin ea, fara sa iubim, macar o singura data, cu adevarat...
* Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine sa mai aruncam si o a doua privire.
* Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze...
* Femeia... este cea careia ii datoram fericirea, tristetea, bucuria, viata... Sa fiti iubite, stimate doamne si domnisoare!
Sus In jos
carmen
nou nascut
nou nascut
carmen


https://servimg.com/view/12204282/373
feminin
Taur
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 55
Varsta Varsta : 48
Localizare Localizare : Bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 29/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Vlad-Stefan
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Re: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:41 am

Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine.
- Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi.
- Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa.
- Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.
- Cea mai stranie forma de a indeparta pe cineva este a sta langa el si a sti ca nu-l vei putea avea niciodata.
- Nu inceta niciodata sa zambesti, nici chiar atunci cand esti trist, pentru ca nu se stie cine se poate indragosti de zambetul tau.
- Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.
- Nu iti petrece timpul cu cineva care nu e dispus sa si-l petreaca cu tine.
- Poate ca va trebui sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita, pentru ca atunci cand o vei cunoaste in sfarsit, sa stii sa fii recunoscator.
- Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ca s-a petrecut.
- Vor exista mereu oameni care te vor rani, asa ca trebuie sa-ti pastrezi increderea si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere si a doua oara.
- Cauta sa devii un om mai bun si asigura-te ca stii cine esti tu inainte de a cunoaste pe cineva si a astepta ca acea persoana sa stie cine esti.
- Nu te agita atat, lucrurile cele mai bune se petrec atunci cand le astepti mai putin.


- Moare cate un pic cel ce nu calatoreste, cel ce nu citeste, cel ce nu asculta muzica sau cel care nu gaseste bucurie in sine insusi. Moare incet cel care isi distruge amorul propriu, cel care nu se lasa ajutat…
- Moare incet cel care se transforma in sclavul obisnuintei urmand in fiecare zi aceleasi traiectorii, cel care nu schimba marca produselor cumparate, cel care nu indrazneste a purta o culoare noua, cel care nu vorbeste cuiva pe care nu-l cunoaste.
- Moare incet cel ce face din televizor un profet, un Invatator. Moare incet cel care evita o pasiune, cel care prefera negrul in loc de alb si punctul pe i in ciuda unui vartej de emotii, acele emotii care salveaza stralucirea din ochii fiecaruia, acele emotii care transforma cascatul in suras sau inimile in sentimente.
- Moare incet cel care nu schimba foaia atunci cand este nefericit, cel care nu risca certitudinea in favoarea incertitudinii pentru a urma un vis, moare cate un pic cel care nu isi permite macar o data in viata sa fuga de sfaturi intelepte…
- Moare cu incetul cel care isi petrece zilele plangandu-si nenorocul si ploaia care nu se mai opreste…Moare cel care isi abandoneaza un proiect chiar inainte de a-l incepe, cel care nu intreaba atunci cand nu stie ceva sau cel care nu raspunde la intrebari ale caror raspunsuri le stie…
Pablo Neruda
Sus In jos
carmen
nou nascut
nou nascut
carmen


https://servimg.com/view/12204282/373
feminin
Taur
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 55
Varsta Varsta : 48
Localizare Localizare : Bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 29/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Vlad-Stefan
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Re: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:42 am

Ai grija de ideile tale caci ele vor deveni fapte.
Ai grija de faptele tale caci ele devin obiceiuri.
Ai grija de obiceiurile tale caci ele iti formeaza caracterul.
Ai grija de caracterul tau caci el iti va fi destinul."
(Talmud)

"Suntem inclinati sa ne judecam dupa idealuri,ceilalti ne judeca dupa actiuni."
(Harold Nicolson)

"Actiunea este antidotul disperarii."
(Joan Baez)

"Cinismul de orice fel este o mascapentru neputinta de adaptare - pe scurt, un fel de impotenta."
"Exista unii dintre noi care gandesc ca moartea nu vine niciodata din fata, ci numai din spate - i-ar ajunge din urma in momentul in care ar sta sa se gandeasca."
(john Fowles- Magicianul)

"Umbra este o punte pe care lumina ne-o daruieste ca sa trecem candva peste ea in ultima noapte." (Lucian Blaga)

Daca nu stii sa iubesti,invata,daca nu stii sa urasti,nu incerca sa afli."
(N.Iorga)

"Cine a vazut speranta,nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai."
(Octavio Paz - "Labirintul singuratatii")

"Fiecare valoareaza exact atat cat a daruit,zicea Pavese, si poate ar trebui sa spunem, cu aceeasi indreptatire, ca fiecare valoreaza exact atat cat a iubit. Dar incepem sa murim cand nu mai avem puterea de a opta."
(Octavian Paler - "Caminante")

"In viata civilizata, ura domestica se exprima de obicei prin cuvinte care pe hartie ar ramane total inofensive (nu cuvintele supara), dar care rostite pe un ton anume, devin la fel de violente ca un pumn in figura."
(C.S.Lewis - "Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar")
Soarele imprastie din imensitatea-i stralucire la tot... Cu dragoste, caldura, lumina, anihiland nimicul. Dar in drumul sau nu poate atinge marginiri pustiite de rau : ale sufletului, decat atunci cand i se permite!

Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii. Razi pentru a putea reusi. Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste. E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit.

E un principiu dovedit ca trebuie sa inveti sa asculti pentru a sti comanda. De aceea, maiestria conducerii nu este un act, ci o deprindere.(Aristotel)

Pe poteci str⭴e si abrupte se ajunge la fapte mari.(V. Hugo )

De la sublim la ridicol nu este decⴠun pas.(Napoleon)

Nimic nu este mai inspaim⮴ator ca ignoranta activa.(Goethe)

Fiecare este fauritorul propriului sau destin.(Salaustius)

Omul nu e decⴠo trestie, cea mai fragila din natura, dar o trestie g⮤itoare.(Pascal)
"Cei care nu au suferit, nu stiu nimic; nu cunosc nici binele, nici raul, ii ignora pe oameni si se ignora pe ei insisi"
Fenelon

"Nu e de ajuns sa ai inteligenta, trebuie sa o si folosesti."
R. Decartes

"Este cu neputinta sa fi sincer cu ceilalti pana nu ai invatat sa fi sincer cu tine insuti."
M. Maeterlinck

"Rasul dezvaluie adesea chipul de copil al adultilor."
Andre Malraux

"Dragostea si casatoria inseamna tandrete si nu ce voi numiti dragoste, adica lovitura de traznet, insomnia, gelozia, banuiala nejusta, dominatia insuportabila."
George Sand

"Cea mai mare iluzie a omului este ca timpul trece; noi trecem si el pare ca merge."
Rivarol

"Cand un geniu adevarat apare pe lume, il vei cunoaste sigur dupa un semn, anume ca toti imbecilii se vor uni intr-o conjuratie impotriva lui."
Jonathan Swift
Sus In jos
carmen
nou nascut
nou nascut
carmen


https://servimg.com/view/12204282/373
feminin
Taur
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 55
Varsta Varsta : 48
Localizare Localizare : Bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 29/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Vlad-Stefan
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Re: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:43 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Modul in care un om isi accepta
destinul este mai important decit
insusi destinul sau.
(Wilhelm von Humboldt)
Atitudine

Persoanele care avanseaza in viata sunt acelea care cauta circumstantele pe care le vor si daca nu le gasesc le creaza.
- George Bernard Shaw

Lanturile sclaviei leaga doar miinile: mintea este cea care elibereaza omul.
- Franz Grillparzer

Oricine renunta sa invete este batran, chiar daca are 20 sau 80 de ani. Oricine continua sa invete ramane tanar. Cel mai important lucru in viata este sa-ti pastrezi propria minte tanara.
- Henry Ford

Avem 40 de milioane de motive pentru a gresi, dar o singura scuza.
- Rudyard Kipling

Orice eveniment din viata nu are o semnificatie anume decat aceea pe care o dai tu
Sus In jos
carmen
nou nascut
nou nascut
carmen


https://servimg.com/view/12204282/373
feminin
Taur
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 55
Varsta Varsta : 48
Localizare Localizare : Bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 29/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Vlad-Stefan
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Re: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:43 am

Actiune

Cei care gresesc se impart in doua categorii: Aceia care au actionat fara sa gandeasca si cei care au gandit fara sa actioneze.
- John Charles Salak

Exista doar 3 culori, 10 cifre si 7 note; ceea ce facem cu ele este important.
- Rith Ross

Faceti ceea ce puteti, cu ceea ce aveti, acolo unde sunteti.
- Theodore Roosevelt

Nu spune lumii ceea ce stii sa faci, fa-o si gata.
- Riccardo Oda

Daca continui sa faci ceea ce faci, vei continua sa primesti ceea ce primesti.
- John M. Capozzi

Persoanele care asteapta ca toate conditiile sa fie perfecte inainte sa actioneze, nu actioneaza niciodata
Sus In jos
carmen
nou nascut
nou nascut
carmen


https://servimg.com/view/12204282/373
feminin
Taur
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 55
Varsta Varsta : 48
Localizare Localizare : Bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 29/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Vlad-Stefan
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Re: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:47 am

Choderlos de Laclos - Legaturi primejdioase

1. „O ocazie pierduta se regaseste, in timp ce un pas gresit nu-l poti intoarce niciodata.”

2. „Dragostea stie mai bine sa se arate decat stie indiferenta sa o inlature.”

3. „Prietenia duioasa, increderea binefacatoare si singura fara rezerve, durerile alinate, placerile sporite, speranta incantatoare, amintirile dragi, unde le putem afla daca nu in iubire.”

4. „Asa sunt barbatii! Toti deopotriva de ticalosi in planurile lor numesc onestitate slabiciunile pe care le dovedesc cand e toare, vorba sa le execute.”

5. „Unde nu-i aiureala, nu e pasiune – acesta e motivul pentru care femeile le sunt superioare barbatilor in scrisorile de dragoste.”

6. „Nu tremura nimeni langa omul pe care il stimeaza; mai cu seama, nimeni nu indeparteaza de la sine pe acela pe care-l considera vrednic de oarecare prietenie; te temi si fugi numai de omul primejdios.”

7. „Dragostea e un sentiment de sine statator, pe care prudenta paote sa il evite, dar nu sa-l infranga; si care din moment ce s-a nascut, nu mai moare decat de propria lui moarte, sau din lipsa totala de speranta.”

8. „Barbatul se bucura de fericirea pe care o simte, pe cand femeia de aceea pe care o procura. Bucuria unuia vine de la implinirea dorintelor, a celuilat de la trezirea lor. A placea nu este pentru el decat un mijloc de succes, in vreme ce pentru ea e insusi succesul.”

9. „Farmecul pe care credem ca il gasim in ceilalti nu exista decat in noi; si numai dragostea infrumuseteaza atat de mult fiinta iubita.”

10. „Uneori nenorocirea atinge o treapta cand prietenia insasi nme sporeste durerile si nu le mai poate lecui. Cand ranile sunt mortale, orice ajutor devine un act de cruzime.”

11. „Cand o femeie ocheste in inima altei femei, mai totdeauna nimereste locul sensibil si rana e fara leac.”
Sus In jos
carmen
nou nascut
nou nascut
carmen


https://servimg.com/view/12204282/373
feminin
Taur
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 55
Varsta Varsta : 48
Localizare Localizare : Bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 29/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Vlad-Stefan
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Re: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:48 am

Mircea Eliade - Nunta in cer
1. „ Am uitat demult gustul atator trupuri pe care le-am cunoscut. Asta se intampla aproape tuturor barbatilor: sa n-aiba amintiri calde, sa nu mai pastreze nimic din toata magia accea a dragostei fizice. Cred ca femeile uita mai greu. Treupurile lor pastreaza indelung prezenta barbatului pe care l-au iubit sau cunoscut candva. Dar se intampla in viata oricarui barbat un miracol de cateva clipe: intalnirea unei priviri, o sarutare, o atingere care nu se aseamana cu nimic din tot ceea ce a fost pana atunci. Parca ar incepe un fir nou, o desteptare in alta parte: patrundere misterioasa si totusi fireasca intr-un vazduh necunoscut. Nu prea stiu cum sa precizez toate acestea. Cred insa ca orice barbat simte, in acea clipa, ca se petrece ceva nou cu el, ceva maiestuos si straniu. Nu e numaidecat dragoste, nici emotie, nici trepidatie carnala. Atatea femei care ne uimesc prin nesfarsita lor voluptate si care nu ne reveleaza nici una din aceste clipe de spaima si pierdere de sine.”

2. „ Dar dragoste a avenit mai tarziu, dragostea a venit de-abia dupa ce vraja aceeas izbutise sa ne izoleze si sa ne topeasca unul intr-altul.”

3. „Asta mi se pare lucrul cel mai greu in contemplarea iubitei: sa stii cum sa ii privesti ochii. Uneori privirile noastre lovesc atat de nepriceput oglinda ochilor iubitei, incat o turbura, aburind-o. Sau si mai grav, fac ochii opaci, le da un luciu de teracota, de smalt colorat. Si sunt de asemenea priviri crancene, care smulg retina sau o patrund salbatic, sangerand-o, sau o intuneca. Daca as fi stiut sa privesc intr-un anumit fel ochii unei femei, viata mea intreaga ar fi fost altfel.”

4. „Prin ce miracol se transforma o intamplare in extaz si rapt, iar o intalnire in dragoste?”

5. „De obicei, dupa cea dintai intalnire cu o femeie, la inceputul unei legaturi, simteam aprig nevoia de a ramane cat mai repede singur, ca sa ma regasesc, sa-mi recapat luciditatea. Cred ca asta se intampla in general cu orice barbat in asemenea imprejurari. Fiecare dintre noi, descatusandu-se din farmecul celei dintai cunoasteri a femeii, isi cucereste singuratatea cu un gest brutal: fie aprinzandu-si o tigara, fie fredonand o arie sau incepand o conversatie oarecare sau pur si simplu plecand de langa ea.”

6. „rareori cred ca se degradeaza mai penibil un barbat ca intr-o criza absurda de gelozie. Fiecare dintre noi am cunoscut, fireste, chinuirle acestea fara sens, alimentate pana la extenuarea finala de cea mai dezlantuita si desfranata imaginatie.”

7. „Camaraderia intre un barbat si o femeie tanara este posibila numai daca amandoi sunt foarte inteligenti sau daca amandoi iubesc. Altminteri este o simpla tovarasie mai mult sau mai putin insipida, foarte putin interesanta sufleteste, sau o etapa preliminarie unei legaturi tot atat de putin interesante. Iar prietenia intre un barbat si o femeie tanara este de asemenea un mare cuvant, cu majuscula, daca nu e alimentata de inteligenta si sustinuta de dragostea pe care fiecare dintre ei o poarta altei persoane. Tovarasiile acelea agreabile si impure pe care le numim prietenii se rezuma de cele mai multe ori la vizite frecvente, la oarecare confidente si la o calda familiaritate. Mai sus nu razbat.”

8. „Revelatia unirii desavarsite aceasta e: te regasesti pe tine in clipa in care te pierzi. Dar nu-ti regasesti experienta ta cotidiana, profilul tau spiritual, asa cum se deseneaza in lumina tare a zilei, ci te simti fiinta desavarsita, totala, libera.”

9. „Cine nu stie, de altfel, ca in dragoste nici o certitudine nu e definitiva, ca lucrul acela elementar – sentimentul ca esti iubit – trebuie necontenit verificat, caci o singura indoiala, o singura greseala surpa totul in nebunie si dezgust.
Sus In jos
simona522
ADMIN JUNIOR
ADMIN JUNIOR
simona522


feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 156
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Dorohoi, jud. Botosani
Data de inscriere Data de inscriere : 19/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Tudorel
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Re: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 7:41 pm

Sa iubesti viata

Iubesc viata pentru ca stiu si sustin ca este cel mai mare dar ce ne-a fost dat, pentru ca a fost primul meu lucru primit si este ultimul care imi va fi luat.

Am trecut prin nenumarate experiente de viata, dar valoarea celei mai neinsemnate dintre ele intrece tot aurul din lume.

Iubesc viata, ma bucur de ea! Ma bucur de caldura blanda a soarelui in fiecare dimineata, de noptile atat de reci si intunecoase care imi transforma ferestrele in oglinzi.

Iubesc viata pentru ca in fiecare zi imi va darui noi experiente si fiecare dintre ele imi va apartine intiparindu-se in sufletul meu.

Iubesc viata pentru ca am gustat-o si gustul ei dulce-acrisor ma fascineaza; iar daca vreun bine mi-a fost platit cu rau, acest lucru nu trebuie sa ma deprime.

Iubesc viata pentru ca ea m-a invatat ca nu binele altuia ma inalta; ca a iubi este mai frumos decat a fi iubit.

Iubesc viata cu toate capriciile ei, cu toata otrava si rautatea ei, caci, daca nu ar exista raul, cum am putea sa ne bucuram de bine?

Iubesc viata si cel mai mult iubesc dragostea pe care am gasit-o in ea; acea dragoste care ma ajuta mereu sa iubesc viata asa cum nu a fost iubita niciodata.

Iubesc viata pentru ca sunt si nimeni nu poate sa stearga existenta mea de ieri sau de acum. O iubesc pentru ca intr-o zi soarele diminetilor mele se va stinge si atunci voi sti de ce iubeam atat de mult viata, cu atata dragoste.

H. Agudelo
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cugetari celebre Empty
MesajSubiect: Re: Cugetari celebre   Cugetari celebre Icon_minitime

Sus In jos
 
Cugetari celebre
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» NUME CELEBRE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: CULTURA GENERALA-
Mergi direct la: