Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Foarte interesant,e bine de stiut Mini_i10Foarte interesant,e bine de stiut Dumbra18Foarte interesant,e bine de stiut Nb7711Foarte interesant,e bine de stiut Minuna13Foarte interesant,e bine de stiut Mini_i10

 

 Foarte interesant,e bine de stiut

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Foarte interesant,e bine de stiut Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeJoi Iun 05, 2008 2:25 pm

In perioada prenatala copilul poate vedea, auzi, gusta, experimenta si chiar invata in utero, el poate simti, desi nu are sentimente la fel de complexe ca adultul.
Modul in care copilul prenatal percepe si simte ii modeleaza atitudinile si asteptarile in raport cu sine.


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]Modul in care o persoana se vede pe sine si/sau actioneaza: vesela sau trista, agresiva sau supusa, in siguranta sau macinat(a) de anxietati depinde, in parte, de mesajele pe care le primeste despre sine in utero.
Sursa principala a acestor mesaje modelatoare este mama copilului. Aceasta nu inseamna ca orice suparare, orice grija sau nemultumire pasagera a mamei se va rasfrange asupra fatului. Sentimentele persistente, cum ar fi anxietatea cronica sau ambivalenta afectiva in privinta maternitatii sunt cele care lasa urme adanci la nivelul personalitatii copilului nenascut.








Pe de alta parte, sentimente cum ar fi bucuria, entuziasmul, pot contribui semnificativ la dezvoltarea emotionala a unui copil sanatos.

in ultima perioada studiile se focalizeaza si asupra emotiilor tatalui. Pana nu demult acestea au fost ignorate dar se stie ca modul in care un barbat isi trateaza sotia, viitoare mama, este esential pentru bunul mers al sarcinii si pentru sanatatea mentala si fizica a viitorului copil…

inca din primele momente ale vietii nou nascutul are nevoie sa fie inconjurat de iubire, de blandete, sa fie atins cu atentie si delicatete, fiindca el va pastra adanc in memoria inconstienta amintirea nasterii sale si ale primilor ani de viata.
Bebelusul percepe cele mai fine nuante ale emotiilor celor care il inconjoara ; el reactioneaza nu numai la dragoste sau ura dar si la ambiguitate sau ambivalenta…

Beneficiind de aceste informatii, viitorii parinti au o sansa esentiala de a influenta personalitatea copilului lor. Ei pot contribui la starea lui de bine, la capacitatea lui de a se bucura, de a depasi mai usor dificultatile poate nu numai pentru perioada prenatala sau pentru primii ani de viata, ci pentru intreaga lui existenta…

Pentru a-si constientiza rolul in formarea si dezvoltarea intrauterina a copilului lor, parintii au nevoie ei insisi de a fi educati, formati in adoptarea unor noi comportamente in perioada prenatala: cum sa se hraneasca, cum sa respire, cum sa comunice cu copilul prin cuvant, prin muzica, prin atingere, cum sa ii asigure un mediu intrauterin protector, cum sa isi transforme emotiile negative, cum sa isi schimbe comportamentele nedorite, cum sa se reintoarca la natura pentru a-si reface resursele, cum sa-l ajute sa se nasca, cum sa invete sa-l primeasca intr-un mediu prietenos, cum sa-l iubeasca, cum sa-l ghideze in viata.
Ei faciliteaza astfel, in mod natural, dezvoltarea fireasca a tuturor potentialitatilor inscrise in copilul lor.

Daca din acest moment viitorii parinti devin constienti de impactul pe care-l au gandurile, sentimentele si gesturile lor asupra dezvoltarii copilului in perioada prenatala, daca vor sti cum sa traiasca cele noua luni, ei vor declansa o reactie in lant de o forta nebanuita, care va transforma lumea !
Sus In jos
GABITA
merg deabusilea
merg deabusilea
GABITA


Foarte interesant,e bine de stiut Ahr0cd10
feminin
Gemeni
Cal
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 733
Varsta Varsta : 45
Localizare Localizare : bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 20/04/2008

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeJoi Iun 05, 2008 3:10 pm

foarte interesant...nu degeaba se spune ca orice stare de la mama se transmite la copil
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Foarte interesant,e bine de stiut Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeJoi Iun 05, 2008 6:40 pm

Da asa este GABITA de aceea si cand alaptezi e bine sa fii calma sa nu fii nervoasa ca se transmite si la copil pe calea laptelui
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Foarte interesant,e bine de stiut 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeJoi Iun 05, 2008 9:00 pm

Da asa e fetelor. Eu am vb cu burtica din prima zi de cand am aflat ca voi avea un bb. Si cand era mai mare(in burtica), In momentul cand ma mangaiam pe burtica si vb cu el ma lovea si incepea agitatia. rad
Sus In jos
GABITA
merg deabusilea
merg deabusilea
GABITA


Foarte interesant,e bine de stiut Ahr0cd10
feminin
Gemeni
Cal
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 733
Varsta Varsta : 45
Localizare Localizare : bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 20/04/2008

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 10:19 pm

si eu am vorbit mereu cu burtica...cred ca de aceea vorbeste gabita asa de mult...noi comunicam foarte bine
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Foarte interesant,e bine de stiut 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeJoi Iun 12, 2008 3:53 pm

Ma bucur gabita pt voi. Sper ca voi comunica si eu bine cu bb rad
Sus In jos
GABITA
merg deabusilea
merg deabusilea
GABITA


Foarte interesant,e bine de stiut Ahr0cd10
feminin
Gemeni
Cal
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 733
Varsta Varsta : 45
Localizare Localizare : bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 20/04/2008

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeVin Iun 13, 2008 2:57 pm

ne intalegem foarte bine, in special ca gabita a inceput sa vorbeasca si imi spune aproape totul
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Foarte interesant,e bine de stiut Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeVin Iun 13, 2008 3:10 pm

Si eu am vb foarte mult cu burtica,i-am cantat,i-am spus povesti sotul se inchina cand ma vedea.Si Andrei vb foarte mult.Mai ales acum ca nu mai luam suzeta
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
GABITA
merg deabusilea
merg deabusilea
GABITA


Foarte interesant,e bine de stiut Ahr0cd10
feminin
Gemeni
Cal
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 733
Varsta Varsta : 45
Localizare Localizare : bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 20/04/2008

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeVin Iun 13, 2008 3:22 pm

felicitari andrei...ma bucur ca ai renuntat la suzi.....poate o va face si gabita
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Foarte interesant,e bine de stiut Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitimeVin Iun 13, 2008 3:26 pm

Daca nu o pierdeam nu cred ca reuseam
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
Continut sponsorizat





Foarte interesant,e bine de stiut Empty
MesajSubiect: Re: Foarte interesant,e bine de stiut   Foarte interesant,e bine de stiut Icon_minitime

Sus In jos
 
Foarte interesant,e bine de stiut
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Interesant de stiut
» AFLA...E BINE SE STIUT
» Un joc interesant si amuzant :)
» Cat de bine ne cunoastem
» SA NE CUNOASTEM MAI BINE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: COPILUL MEU - CE EDUCATIE II DAU ?-
Mergi direct la: