Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Cum sa crestem copii fericiti? Mini_i10Cum sa crestem copii fericiti? Dumbra18Cum sa crestem copii fericiti? Nb7711Cum sa crestem copii fericiti? Minuna13Cum sa crestem copii fericiti? Mini_i10

 

 Cum sa crestem copii fericiti?

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Cum sa crestem copii fericiti? Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Cum sa crestem copii fericiti? Empty
MesajSubiect: Cum sa crestem copii fericiti?   Cum sa crestem copii fericiti? Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 1:53 pm

Ce ii face pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] fericiti? Ca orice mamica care doreste ce e mai bine pentru copilul sau, probabil v-ati pus aceasta intrebare. Mai jos am adunat cateva sugestii:

Dati un bun exemplu

Chiar daca temperamentul copiilor (modul in care se comporta – la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]: cat de regulat dorm sau mananca, cat de viguroase sunt miscarile, cat de usor sunt distrasi, cat de usor accepta alimente noi sau persoane noi) este determinat de natura, nu inseamna ca este permanent. Temperamentul copiilor poate fi modificat de experiente si de comportamentul patintilor.
Chiar si bebelusii imita stilul emotional al [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]lor. Cand zambiti si bebelusul zambeste, iar creierul “se cupleaza” pentru zambit. La fel si in cazul emotiilor negative: daca bebelusul plange din cauza colicilor, este important sa va pastrati calmul pentru ca bebelusii pot “prelua” stresul.

Copii sanatosi, copii fericiti
Somn suficient, miscare, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sanatoasa sunt importante pentru starea de bine a oricaruia dintre noi, mai ales a copiilor. Oferindu-i bebelusului spatiu suficient pentru a-si elibera energia - indiferent daca inseamna sa-si loveasca picioarele in aer sau sa mearga de-a busilea pana la minge – il va ajuta sa aiba o buna dispozitie.
Sensibilitatea la unele alimente sau alergiile alimentare pot schimba comportamentul si dispozitia copilului. Zaharul poate da un plus de energie copilului, dar poate provoca si nervozitate. Cand alaptati, puteti observa daca bebelusul devine agitat dupa ce a-ti consumat anumite alimente. Ar fi bine sa discutati cu medicul daca suspectati ca laptele formula sau alimentatia il supara pe micut.

Emotii pozitive si negative

In primele 6 luni de viata ale bebelusului este important ca parintii sa raspunda nevoilor acestuia. Dar, dupa 6 luni, spun psihologii, este bine sa lasati bebelusul sa planga putin (dar nu mai mult de cateva minute), atata timp cat ii observati de aproape reactiile si in restul timpului ii aratati suficienta afectiune si atentie.

Nu este realistic sa incercati sa-i faceti tot timpul fericiti. Copiii trebuie sa invete sa tolereze putina “suparare”. Fiecare realizare din viata bebelusului ( invata sa apuce obiecte, invata mersul etc) ii da incredere si satisfactie in propriile forte. Nu trebuie sa va grabiti sa ridicati fiecare jucarie pe care o scapa, dati-i timp si incurajati-l sa o ridice singur.

Cand copilul isi da seama cum sa mance singur cu farculita, invata din greseli, invata ce inseamna persistenta si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si in final va experimenta succesul datorita propriilor sale eforturi.

Copiii mai mari pot fi incurajati sa-si exprime verbal emotiile. Cand isi exprima in cuvinte emotiile dobandesc capacitatea de a recunoaste si de a face fata trairilor. Copiii trebuie sa stie ca este “ok” sa fie tristi cateodata – face parte din viata – si
sa-si experimenteze trairile, inclusiv putina tristete sau respingere (nu a fost invitat la petrecerea unui coleg).

Ajutati copiii sa-si dezvolte talentele
Oamenii feriiciti sunt adesea cei care execeleaza intr-un domeniu, urmandu-si aptidunile si talentele naturale. Copiii, ca si adultii trebuie sa-si urmeze propriile dorinte si interese pentru a se bucura de succesul lor.

Invatati-i lucruri de valoare, de exemplu, satisfactia de ai ajuta pe altii. Inca de mici copii, ii puteti invata despre satisfactia de a da si de a primi. Daca ii dati copilului o inghititura de prajitura, lasati-l sa faca acelasi lucru pentru voi si arati-i cat de fericiti v-a facut acest gest de generozitate.
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Cum sa crestem copii fericiti? 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cum sa crestem copii fericiti? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa crestem copii fericiti?   Cum sa crestem copii fericiti? Icon_minitimeSam Iun 14, 2008 10:10 am

Eu cred ca copii cresc fericiti cand si in casa este fericire si buna dispozitie. Cred ca e foarte important in dezvoltarea lui linistea si pacea in familie.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Cum sa crestem copii fericiti? Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Cum sa crestem copii fericiti? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa crestem copii fericiti?   Cum sa crestem copii fericiti? Icon_minitimeSam Iun 14, 2008 3:19 pm

Si eu sunt de aceeasi parere ca si tine andreea pupici
Sus In jos
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


Cum sa crestem copii fericiti? Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

Cum sa crestem copii fericiti? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa crestem copii fericiti?   Cum sa crestem copii fericiti? Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 4:59 pm

ASA E ANDREEA!FERICIREA COPILULUI NOSTRU DEPINDE FOARTE MULT DE STAREA NOASTRA DE SPIRIT SI DE AMBIANTA IN CARE TRAIESTE!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum sa crestem copii fericiti? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa crestem copii fericiti?   Cum sa crestem copii fericiti? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum sa crestem copii fericiti?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ura la copii
» CANTECE PTR COPII
» COPII MARI
» Intrebari de la copii vostrii
» Jocuri pentru copii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: COPILUL MEU - CE EDUCATIE II DAU ?-
Mergi direct la: