Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Varsaturile la bebe Mini_i10Varsaturile la bebe Dumbra18Varsaturile la bebe Nb7711Varsaturile la bebe Minuna13Varsaturile la bebe Mini_i10

 

 Varsaturile la bebe

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Varsaturile la bebe Empty
MesajSubiect: Varsaturile la bebe   Varsaturile la bebe Icon_minitimeJoi Iun 19, 2008 10:56 pm

De ce vomita bebelusul meu si ce pot sa fac in legatura cu acest lucru?
Varsaturile la copii pot aparea din mai multe cauze. Enumeram in cele ce urmeaza sapte din cele mai frecvente cauze si ce puteti face voi:


Problemele de alimentatie din primele luni
Varsaturile sunt probabil datorate supraalimentatiei, indigestiei sau unei alergii la proteinele din laptele tau. Poti spune in mod sigur ca vomita atunci cand se elimina o cantitate mare sau chiar tot ce a mancat copilul (uneori si prin mai multe eforturi consecutive).. Atunci cand cantitatea eliminata este mica, este vorba de regurgitatie. Varsatura il poate speria pe copil asa ca probabil acesta va plange
Ce sa faci
incearca sa-l hranesti mai des si in cantitate mica. Evita sa te joci cu el imediat dupa masa si tine-l in pozitie verticala (intr-un scaunel de masina sau intr-un scaun cu spatar) aproximativ o jumatate de ora dupa de a mancat, ca sa-si faca digestia

Regurgitatia
Daca bebelusul tau este sanatos dar imediat dupa ce mananca sau “din senin” vomita , exista sansa sa ca de vina sa fie refluxul gastroesofagian. Refluxul apare atunci cand muschiul dintre esofagul si stomacul copilului tau nu functioneaza corect, permitand continutului stomacului sa “navaleasca” inapoi in gat. Copilul nu-ti poate spune dar s-ar putea sa-l doara burtica si sa simta o arsura sau o iritatie in gat si in piept. Aceasta problema va dispare probabil dupa primul an de viata, atunci cand muschii se vor dezvolta.
Ce sa faci
pe un bebelus poti incerca sa-l tii intr-un scaun semiinclinat cel putin 30 de minute dupa ce mananca si-l poti pune sa doarma in acelasi scaun. Daca il tii intr-o pozitie perfect verticala presiunea care se va exercita asupra stomacelului sau il poate face sa vomite din nou. Nu-l legana pe genunchii tai si nici nu-l lasa sa fie prea activ dupa ce mananca. La unii copii care au tendinta de a vomita, aceasta se manifesta mai putin daca sunt asezati pe burtica sau pe partea stanga la un unghi de 30 de grade fata de pat. Consulta-te cu doctorul tau inainte sa incerci aceste metode deoarece aceste pozitii de somn sunt asociate cu un risc crescut de moarte subita. Va trebui deci sa discuti argumentele pro si contra acestei startegii.
Daca refluxul gastric nu dispare la copilul tau in primul an de viata, spune-i pediatrului. Acesta poate duce la scaderea in greutate, deshidratare si la alte probleme de sanatate. Pediatrul iti poate recomanda o interventie chirurgicala care sa rezolve problema.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Varsaturile la bebe Empty
MesajSubiect: Re: Varsaturile la bebe   Varsaturile la bebe Icon_minitimeJoi Iun 19, 2008 10:57 pm

Plansul sau tusea excesiva
Plansul sau tusea prelungita pot stimula reflexul de a vomita. Asta se intampla daca iti lasi copilul sa planga in exces ( de exemplu daca vrei sa-l inveti sa adoarma singur si nu te duci la el chiar daca acesta plange mult). Nu-l lasa sa planga mult pana ce nu implineste 3-4 luni deoarece bebelusii au nevoie sa fie impacati imediat daca ii supara ceva.

Ce sa faci
Desi poate fi dificil pentru amandoi, daca vomita in timpul unei crize prelungite de plans, asta nu-i afecteaza cu nimic sanatatea. Atunci cand inceteaza sa verse, spala-l repede, pune-l la loc in patut si incearca sa nu-l lasi sa te impresioneze. A-i da mai multa atentie dupa ce vomita inseamna a-l invata ca a gasit o tehnica buna in a obtine ceea ce doreste

Substantele otravitoare
Copilul tau poate vomita deoarece a inghitit medicamente, plante toxice sau chimicale.
Ce sa faci
Daca banuiesti ca a inghitit ceva toxic cheama imediat medicul sau du-l imediat la spital. Daca banuiesti ce a inghitit - de exemplu daca gasesti o cutie goala de medicamente – spune-i medicului


Infectiile sau bolile mai grave
Uneori varsaturile pot semnala prezenta unei infectii a sistemului respirator, tractului urinar sau a urechilor.
Varsatura poate fi de asemenea un simptom al pneumoniei, meningitei sau sindromului Reye (in cazuri rare). Daca copilul pare foarte bolnav sau are oricare din simptomele mentionate anterior, poate fi un semnal ca este foarte bolnav
Ce sa faci
Cheama imediat doctorul
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Varsaturile la bebe Empty
MesajSubiect: Re: Varsaturile la bebe   Varsaturile la bebe Icon_minitimeJoi Iun 19, 2008 10:58 pm

Raceala sau alte infectii respiratorii
Cogestionarea sau alte infectii respiratorii pot provoca de asemenea varsaturile, deoarece se acumuleaza mucus in exces.

Ce sa faci
Incearca sa-l impiedici sa acumuleze mucus in exces, curatandu-i nasul cu o pompita aspiratoare. Intreaba-l pe medicul pediatru daca ii poti da copilului un descongestionant pentru a reduce cantitatea de mucus produsa.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Varsaturile la bebe Empty
MesajSubiect: Re: Varsaturile la bebe   Varsaturile la bebe Icon_minitimeJoi Iun 19, 2008 10:58 pm

eu m-am speriat tare de tot acum 2sapt,cand pitica aluat raceala de la mine;incepuse sa verse si sa sa-si piarda puterile.nici ochii nu mai reusea sa si tina deschisi.
de-aia am si fugit cu ea la spital ... pfff...prin ce-am trecut si atunci...dar am scapat
Sus In jos
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


Varsaturile la bebe Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

Varsaturile la bebe Empty
MesajSubiect: Re: Varsaturile la bebe   Varsaturile la bebe Icon_minitimeVin Iun 20, 2008 10:13 pm

e greu pt un parinte sa-si vada copilul bolnav,indiferent care ar fi cauza:varsaturi,raceala,etc.si noi am avut pb la doua sapt dupa ce am venit din maternitate si tare greu mi-a fost!cand o vedeam fara vlaga si cu perfuzii,ba in manuta,ba in picioruse...imi venea sa mor!tot timpul cat am stat in spital numai am plans,mi-am pierdut si putinul lapte ce-l aveam,m-am si imbolnavit!o groaza de pb!.......
dar am scapat si maine poimaine facem 10 lunute!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Varsaturile la bebe Empty
MesajSubiect: Re: Varsaturile la bebe   Varsaturile la bebe Icon_minitimeVin Iun 20, 2008 11:19 pm

ai drepate cosdena;e greu sa fii parinte,mai ales cand puiul tau e bolnavior.
ma bucur ca ati trecut cu bine peste probl si sper sa nu mai aveti
Sus In jos
Continut sponsorizat





Varsaturile la bebe Empty
MesajSubiect: Re: Varsaturile la bebe   Varsaturile la bebe Icon_minitime

Sus In jos
 
Varsaturile la bebe
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» PRODUSE PT BEBE.
» ce mananca bebe azi?
» BUN PENTRU BEBE
» Camera lui bebe
» BEBE MEU TRESARE IN SOMN.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: