Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Mini_i10FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Dumbra18FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Nb7711FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Minuna13FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Mini_i10

 

 FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeDum Iul 06, 2008 10:11 pm

Femeile de 30 de ani: mame bune, dar infertile

Studiile arata ca femeile care au peste 30 de ani sunt mame foarte bune, insa, din punct de vedere medical, exista riscul sa nu faca copiii sanatosi.

Oamenii de stiinta cred ca femeile care au peste 30 de ani sunt mame excelente.
Motivele: “este mult mai probabil sa fie stabila din punct de vedere financiar si sa se afle intr-o relatie solida”, spun cercetatorii de la Universitatea Texas din SUA.

De asemenea, o astfel de femeie si-a atins scopurile profesionale si este dispusa sa-si puna cariera pe locul doi. Mai mult, a dobandit o experienta manageriala si de organizare care se va directiona spre cresterea cea mai potrivita pentru cel mic.
Din pacate, fertilitatea scade o data cu inaintarea in varsta si la 30 de ani nu mai e asa usor sa ramai insarcinata ca la o varsta mai tanara.

Cea mai potrivita varsta pentru a da nastere unui copil este intre 27-34 de ani, dupa cum cred specilistii.
In aceasta perioada apar, de altfel, si cele mai multe "sarcini accidentale" la femeile care nu folosesc contraceptive.

O data cu varsta de 30 de ani, fertilitatea incepe sa scada progresiv, iar dupa 38 de ani sansa de a ramane insarcinata se reduce drastic. Pana la 35 de ani, majoritatea doctorilor sfatuiesc cuplurile sa aiba contact sexual neprotejat timp de un an inainte de a prescrie tratament pentru infertilitate.

La 30 de ani medicii incep sa recomande efectuarea unei amnioceneze sau a altui test genetic, deoarece riscul de sindrom Down sau alte anomalii cromozomiale creste semnificativ.

Daca ai nevoie de tratament pentru infertilitate, sansele de succes sub 35 de ani sunt mult mai mari decat ale femeilor mai in varsta. Dar peste 30 de ani exista posibilitatea ca femeile sa faca gemeni sau chiar tripleti.
Aceasta sansa creste spre 40 de ani, probabil din cauza ca ovarele tind sa elibereze mai mult de un ovul in timpul ovulatiei. Daca intervine si un tratament pentru stimularea ovulatiei, exista sanse destul de mari sa fie o sarcina multipla.

S-a constatat ca dupa 30 de ani mamicile nasc mult mai frecvent prin operatie de cezariana, de doua ori mai des decat cele sub 29 de ani, probabil din cauza ca travaliul dureaza mai mult pe masura ce inainteaza in varsta. Insa, riscurile pentru bebelus sunt foarte mari. Avortul spontan este de aproximativ 12% intre 30 si 34 de ani si creste la 18% intre 35 si 39 de ani.

Totodata, la aceasta varsta procentajul copiilor nascuti morti se dubleaza. Si riscul de sindrom Down este in continua crestere, de 1 din 900 de cazuri la femeile de 30-34 de ani.
Alte anomalii cromozomiale sunt si ele mai frecvent intalnite: un caz din 400, intre 30-34 de ani.

Vedetele, mame cu prefix “ridicat”
La nivel mondial, din ce în ce mai multe mame aleg sa faca primul copil dupa varsta de 30 de ani.

De exemplu, in Marea Britanie, cu toate ca varsta medie la care la care o femeie are primul copil este de 29 de ani, varsta la care aceste femei isi întemeiaza o familie este de 35-40 de ani.

Statisticile arata ca numarul femeilor care dau nastere primului copil, cand se afla intre 35 si 39 de ani, a crescut de zece ori fata de 1975. Iar numarul femeilor care au primului copil, dupa 40 de ani, este de 13 ori mai mare decat în 1975.

Acest trend se gaseste peste tot la nivel mondial, chiar si în cazul celebritatilor: Jenifer Lopez , la 38 de an, Halle Berry, la 41 de ani, Marcia Cross, din serialul „Neveste Disperate”, care la 44 de ani a născut gemeni.
Sus In jos
lavinia
nou nascut
nou nascut
lavinia


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Ahr0cd10
feminin
Balanta
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 176
Varsta Varsta : 43
Data de inscriere Data de inscriere : 19/04/2008

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeDum Iul 06, 2008 10:20 pm

Parerea mea sincera fetelor si sa nu dati cu pietre in mine este ca toate in viata au un timp al lor.nu pot sa inteleg femeile care se sacrifica pe altarul carierei pana la 35-40 de ani si dupa fac copii.parca e cumva altfel.normal ca e bine sa ai o cariera si implicit o situatie financiara buna sa ai ce oferi copilului dar cum va fii cand te vei duce mamica de 50 de ani cu copilul la scoala si colegii il vor intreba daca a venit cu mamaia...
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeLun Iul 07, 2008 10:55 am

Ai dreptate lavinia Asa este.
Sus In jos
vivi73
nou nascut
nou nascut
vivi73


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Ahr0cd10
feminin
Balanta
Bivol
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 79
Varsta Varsta : 50
Localizare Localizare : Focsani - Vrancea
Data de inscriere Data de inscriere : 14/05/2008

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 8:08 am

nu prea ai dreptate lavinia.....am in jurul meu exemple cu carul de mamici care au facut copilul la inceput de viata si apoi au inceput sa-si construiasca o cariera si ghici cine are de suferit , cine este neglijat si sta cu orele in fata televizorului sau a calculatorului pentru ca mami nu are timp de el, cine nu poate sa se joace in voie fiindca mami invata si are nevoie de liniste , cine papa hrana rece cu zilele cand e mama in sesiune si nu are timp sa gateasca sau cine sta cu bona zi de zi , ora de ora pentru ca mama are un serviciu important , care o solicita la maxim pentru ca-si doreste sa avanseze sau sa-si consolideze pozitia la locul de munca si astfel educatia puiului e lasata in baza dadacei - care de cele mai multe ori e cate o batrana de pe langa casa sau cate o fata adusa de la tara care desi ii ofera afectiune celui mic nu poate compensa dragostea de mama...ori , in alte cazuri, cine spune '' mama si tata'' bunicilor care ii cresc pentru ca adevaratii parinti sunt musafiri de duminica in viata copilului si nu au timp sa-l creasca fiindca au o cariera de dezvoltat...s.a.m.d.
Crede-ma , te rog, ca am foarte multe astfel de exemple in jurul meu...
Sus In jos
lavinia
nou nascut
nou nascut
lavinia


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Ahr0cd10
feminin
Balanta
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 176
Varsta Varsta : 43
Data de inscriere Data de inscriere : 19/04/2008

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 2:05 pm

vivi te cred ai dreptate in ceea ce spui dar eu zic ca exista si reversul.am avut colege de munca la 30 de ani care spuneau ca nu vor sa auda de copii..poate pe la 35-40 sau cand or avea destui bani.le-am intrtebat ce vor face daca totusi nu vor avea acei bani niciodata? nu mi-au raspuns.
pur si simplu asa e natura.asa e dat sa fie.asa asa vad lucrurile.sa devii mamica cat esti mai tanara, sa vezi si tu altfel lucrurile, sa fii prietenul copilului pt ca oricat mi-ar spune mie cineva daca esti de ex un pusti de 13 ani si ai parinti de 60 de ani va fi o mare divergenta de opinii...
Sus In jos
vivi73
nou nascut
nou nascut
vivi73


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Ahr0cd10
feminin
Balanta
Bivol
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 79
Varsta Varsta : 50
Localizare Localizare : Focsani - Vrancea
Data de inscriere Data de inscriere : 14/05/2008

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 2:47 pm

asta asa este....am si eu o multime de cunoscuti trecuti de 30 de ani care nici casatoriti nu sunt sau nici macar nu si-au gasit o pereche alaturi de care sa-si petreaca viata.....si viata trece pe langa ei !
in ceea ce priveste apropierea dintre parinti si copii eu cred ca nu are legatura cu varsta ci cu gradul de egoism al parintilor, cu cat gasesc ei de cuviinta sa sacrifice din timpul lor pentru a-l dedica copiilor, de modul in care stiu sa-si demostreze afectiunea si sa dezvolte o relatie plina de devotament si de respect
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeVin Iul 11, 2008 11:32 am

lavinia a scris:
vivi te cred ai dreptate in ceea ce spui dar eu zic ca exista si reversul.am avut colege de munca la 30 de ani care spuneau ca nu vor sa auda de copii..poate pe la 35-40 sau cand or avea destui bani.le-am intrtebat ce vor face daca totusi nu vor avea acei bani niciodata? nu mi-au raspuns.

pur si simplu asa e natura.asa e dat sa fie.asa asa vad lucrurile.sa devii mamica cat esti mai tanara, sa vezi si tu altfel lucrurile, sa fii prietenul copilului pt ca oricat mi-ar spune mie cineva daca esti de ex un pusti de 13 ani si ai parinti de 60 de ani va fi o mare divergenta de opinii...

Ai mare dreptate lavinia. Copii tre sa fie mandri de noi si din puncul asta de vedere: sa aibe mamici mai tinere nu ,,buni''.
Sus In jos
lavinia
nou nascut
nou nascut
lavinia


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Ahr0cd10
feminin
Balanta
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 176
Varsta Varsta : 43
Data de inscriere Data de inscriere : 19/04/2008

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeVin Iul 11, 2008 2:03 pm

Apropo de chestia asta andreea stii ca ma gandesc inca de acum la clipa cand ma voi duce cu alexandra la scoala, la sedinta cu parintii..vreau sa fie mandra de mine, sa se simta bine... rad
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeVin Iul 11, 2008 4:50 pm

DA Lavinia si eu ma gandesc la momentul ala. La noi cred ca nu va fi problema de mama tanara ca eu am 21 de ani rad Dar sper din tot sufletul sa ma inteleg minunat cu Alexutu cand va fi mare. Sper din suflet sa avem o relatie mama-prieten
Sus In jos
DAYANA2007
merg deabusilea
merg deabusilea
DAYANA2007


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Ahr0cd10
feminin
Taur
Bivol
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 962
Varsta Varsta : 51
Localizare Localizare : BAIA - MARE
Data de inscriere Data de inscriere : 24/06/2008

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeSam Iul 12, 2008 1:31 am

FOARTE FRUMOS SPUS ANDREEA . TOATE MAMICILE NE DORIM SA FIM MAMA =PRIETEN CU COPII NOSTRI .
RAMANE DE VAZUT. PANA ATUNCI.
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeSam Iul 12, 2008 8:57 am

Asa e Dayana. Abia astept sa vad cum va fi. Si sincer sper sa nu fiu dezamagita.
Sus In jos
DAYANA2007
merg deabusilea
merg deabusilea
DAYANA2007


FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Ahr0cd10
feminin
Taur
Bivol
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 962
Varsta Varsta : 51
Localizare Localizare : BAIA - MARE
Data de inscriere Data de inscriere : 24/06/2008

FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitimeDum Iul 13, 2008 10:04 am

NICI EU NU AS VREA MAI ALES CA EU TREBE SA FIU DE 4 ORI
+ INCAN 4 .ADICA : JINERUL SI NURORILE.
Sus In jos
Continut sponsorizat





FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Empty
MesajSubiect: Re: FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE   FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE Icon_minitime

Sus In jos
 
FEMEILE DE 30 DE ANI: MAME BUNE DAR INFERTILE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Terapii Naturiste, cele mai bune ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: PRECONCEPTIE-
Mergi direct la: