Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Mini_i10OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Dumbra18OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Nb7711OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Minuna13OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Mini_i10

 

 OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?

In jos 
+9
cosdena@yahoo.com
mimita
GABITA
andreea86
geani
monica_2077
alexandra@
daria_ioana
sorina.popia
13 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeDum Iun 22, 2008 12:42 am

Noi nu reusim deloc chiar daca am schimbat olita plang rau
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 23, 2008 7:10 pm

incredibil Vai Andrei Rusinica. Pe cat team laudat cu suzy pe atat te incapatanezi cu olita! Dar esti baietel mare pupici
Sus In jos
GABITA
merg deabusilea
merg deabusilea
GABITA


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Gemeni
Cal
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 733
Varsta Varsta : 45
Localizare Localizare : bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 20/04/2008

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 23, 2008 8:26 pm

lasa ca are timp sa se invete cu ea.....zilele trecute era in parc un baietel care are 4 ani jumate si era cu pempars...nu vrea sa faca la olita ....asa cace sa mai zicem de pitici nostri
Sus In jos
simona522
ADMIN JUNIOR
ADMIN JUNIOR
simona522


feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 156
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Dorohoi, jud. Botosani
Data de inscriere Data de inscriere : 19/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Tudorel
bebe 2 :: bebe 2 :::

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 20, 2010 4:52 pm

Doua sau trei generatii in urma, mamele incepeau antrenamentul la olita din fasa practic. Totusi, succesul si invatarea la olita la aceste varste fragede (mai putin de 9 luni uneori) nu au avut insa, in majoritatea cazurilor, efectul scontat. Se reusea pur si simplu colectarea la timp a urinei sau a fecalelor, intr-un moment bine ce putea fi anticipat mai mult sau mai putin.

Antrenamentul la olita este bine sa fie inceput la sfarsitul celui de-al doilea an de viata sau chiar la inceputul celui de al treilea. Intre 1 si 2 ani, odata cu maturizarea creierului, copiii devin atenti la senzatia unei vezici urinare pline si simt nevoia de a urina. Daca pana la 1 an, vezica urinara putea retine mai putin de 50 ml, deci urinare frecventa, capacitatea ei creste in jurul varstei de 2 ani, permitand urinarea la intervale mai mari de timp. Pe parcursul maturizarii, copilul isi dezvolta abilitatea de a-si controla muschi externi ai sfincterelor in mod voluntar, putand amana evacuarea urinii sau a fecalelor pana are olita la indemana, chiar daca vezica urinara si rectul sunt pline. !!! Desi uneori intarzierea evacuarii intestinale este binevenita, repetarea sau abtinerea pe timp prea indelungat poate duce la probleme de constipatie, intinderea si subtierea muschilor, chiar evacuarea neasteptata. Din momentul in care copiii recunosc ca momentul defecarii este iminent, majoritatea problemelor cu murdarirea scutecelor dispar pe timpul noptii. Controlul asupra vezicii urinare pe durata zilei este etapa a doua, iar cel al evacuarii intestinale pe durata zilei urmatorul, ultimul ramanand controlul vezicii urinare pe durata noptii.

Cercetarile au confirmat ca parintii care au inceput antrenamentul la olita in jurul varstei de 2 ani, au reusit sa-l termine cu succes in maxim 4 luni. Cu cat acest proces va fi inceput mai devreme cu atat va dura mai mult. Presiunea morala exercitata la acest capitol poate insa afecta psihicul unui copil si acest lucru trebuie evitat.

Invatarea copilului la olita poate incepe cand:
acesta are scaune la momente predictibile pe parcursul zilei;
arata prin semne, grimase sau anumite posturi ca este gata sa-si ude sau murdareasca scutecul;
se plange sau se simte incomfortabil cand are scutecul ud sau murdar;
incepe sa traga in jos si in sus de pantaloni;
intreaba de olita;
vrea sa poarte chilotei;
vrea sa va faca o bucurie si poate urma instructiuni simple;
se mentine uscat mare parte a zilei;
vrea sa se spele pe maini si ii place sa stea curat.

Etapele antrenamentului la olita
Cand aveti deja la indemana olita, nu o puneti in baie, ci in camera copilului mai intai, sau in camera in care se joaca, astfel incit sa se obisnuiasca cu ea fara a se simti presat sa faca acest lucru. (!!! Nu faceti caz prea mult si nu chemati toata familia sa asiste la aceste momente, copilul se va inhiba categoric.) Apoi incercati sa urmati aceste etape:
Incurajati copilul sa stea pe olita mai intai imbracat sa vada cum se simte.
Dupa cateva zile sau saptamani, cand copilul pare sa accepte ideea, sugerati-i sa se aseze pe olita fara pantalon si scutec, dar nu asteptati ca el sa faca ceva imediat.
Pentru baieti va fi mai usor sa accepte sa stea pe olita sa urineze, dupa ce-l asigurati ca va putea face din picioare cand va fi mai mare.
Fiti atenti la semnele indicate de copil si intrebati-l daca doreste sa foloseasca olita. Daca refuza, nu-l fortati. Daca insa accepta sa o foloseasca, fiti rabdatori. Incercati sa cititi o carte ca sa treaca timpul si sa se simta relaxat. Poate trece ceva timp pana copilul va urina sau defeca, dar va fi fericit cand va reusi acest lucru. Aratati-i ca sunteti la fel de fericiti de reusita lui.
Daca copilul paraseste olita fara sa fi facut ceva in ea, nu va aratati dezamagiti. Nu spuneti decat: "Vom incerca data viitoare".
Daca copilul refuza sa stea pe olita mai mult de cateva secunde, incercati sa-l convingeti sa ramana pe ea oferindu-i o jucarioara sau lasati-l sa rontaie un fruct sau un biscuit. Dar daca refuza si acest lucru nu incercati sa-l fortati.
Sarbatoriti fiecare reusita, dar nu prea mult, pentru a nu-l face pe copil sa se simta presat.
Nu uitati sa luati olita in calatorii - la bunici sau in vacante, de exemplu.
Sus In jos
alebia
nou nascut
nou nascut
alebia


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 76
Varsta Varsta : 36
Localizare Localizare : Nadrag,Timis
Data de inscriere Data de inscriere : 23/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru:11.04.2009
bebe 2 :: bebe 2 :::

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 3:37 pm

Eu l-am asezat pe olita de pe la 9 luni si nu am avut probleme cu el a stat, chiar de prima data a facut in ea, i-am cumparat olita muzicala si l-am obisnuit ca in momentul in care incepe sa cante sa ii spun bravo si e foarte incantat. Sper sa nu avem probleme nici in contiunuare.
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 3:45 pm

Eu ma chinui si acum cu Alexandru.....nu vrea sub nicio forma pe olita.....cum il asez cum plange,prefera sa o aseze in cap sau sa bage piciorusul in ea....numai nevoile nu vrea sa si le faca.Acelasi lucru l-am patit si la Andrei.......
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
alebia
nou nascut
nou nascut
alebia


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 76
Varsta Varsta : 36
Localizare Localizare : Nadrag,Timis
Data de inscriere Data de inscriere : 23/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru:11.04.2009
bebe 2 :: bebe 2 :::

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 4:11 pm

Si Alex al meu si-o mai pune in cap si baga piciorusele in ea dar cand vreau sa il pun sa faca se aseaza, ii mai dau cate ceva in manuta sa se joace si sta pana il ridic eu, se ridica de pe ea doar daca il las singur in camera.
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 4:36 pm

am incercat in toate felurile...canta,danseaza,am dat la desene....nimic......nu-i place pe olita......asa ca vom ramane la capitolul"pampers"
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
olesean
moderator
moderator
olesean


feminin
Berbec
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 549
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : italia
Data de inscriere Data de inscriere : 20/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Constantin si Olesea
bebe 1 :: bebe 1 :::
bebe 2 :: bebe 2 ::: Laura iubitica lui Alex:25.05.2009

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 4:52 pm

Laura ii place doar in veceu ca acolo are treaba cu hartia de veceu ...iiplace sa o desfaca toata si cateodata face ceva cate odata nu ...da ca-i mica si nu secere inca [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
simona522
ADMIN JUNIOR
ADMIN JUNIOR
simona522


feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 156
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Dorohoi, jud. Botosani
Data de inscriere Data de inscriere : 19/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Tudorel
bebe 2 :: bebe 2 :::

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 7:30 pm

Laura si Alex sunt inca prea mici. Si eu am incercat cu Tudorel cand era mai mititel, fara succes insa. Acum, la 2 ani, a inceput sa o ceara, dar nu face intotdeauna, insa daca-l las fara pampers o cere in timp ce face... inca nu stie sa se tina pana il pun pe olita. Dar nu-i nimic, toate se rezolva cu timpul...
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 9:32 pm

Nici Karla nu face la olita desii are doi ani si sapte luni si nici nu se cere...sta pe olita dar nu face nimic,am lasato si fara pampers dar nu-mi spune cand face poate la vara da de s-a dezvata fara pampers
Sus In jos
simona522
ADMIN JUNIOR
ADMIN JUNIOR
simona522


feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 156
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Dorohoi, jud. Botosani
Data de inscriere Data de inscriere : 19/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Tudorel
bebe 2 :: bebe 2 :::

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 9:56 pm

Am auzit ca lasatul fara pampers e foarte eficace, o sa incerc si eu cand se incalzeste. Oricum, trebuie sa avem rabdare, pentru ca reflexele se formeaza in timp...
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 23, 2010 10:37 pm

da.,l-am lasat si fara pampers.....tot timpul face pe el...noroc ca am parchet pe jos ca altfel [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mar 24, 2010 1:49 pm

Da asa patesc si eu Sorina cu Karla [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mar 24, 2010 1:50 pm

eu am incetat sa mai insist....pe tema asta.......o data si o data tot tre sa lase pampersul.....nici nu vreau sa-l fortez...sa prinda teama de olita
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
olesean
moderator
moderator
olesean


feminin
Berbec
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 549
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : italia
Data de inscriere Data de inscriere : 20/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Constantin si Olesea
bebe 1 :: bebe 1 :::
bebe 2 :: bebe 2 ::: Laura iubitica lui Alex:25.05.2009

OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mar 26, 2010 4:18 pm

Cand vorbim despre constipatie ne referim la scaune tari, imposibilitatea de eliminare sau dificultatea mare a acesteia, insotita de dureri. Ne propunem insa sa ne referim la ea atat din punct de vedere medical, cat si din cel psihologic pentru ca este legata de curatenie, de olita sau mersul la wc, de capacitatea copilului de a se mentine curat, de a spune ca-i vine sa faca etc. In toate acestea, este importanta relatia parinte-copil si indeosebi relatia mama-copil, existand si factori psihici care favorizeaza constipatia la copil.O problema permanenta sau trecatoare?

Asadar parintii sesizeaza fie tendinta de constipatie la copil care are scaune rare sau tari, dificultatea lui de a defeca, uneori evitarea acestui moment, dureri abdominale si / sau in regiunea anala. Alteori este vorba despre un eveniment singular, atunci cand copilul se constipa din cauza ca nu poate merge la toaleta in concediu sau la gradinita etc. Sunt cazuri de copii care incep sa refuze mersul la toaleta sau olita, care plang cand simt ca le vine sa faca, anticipand durerea provocata prin eliminarea materiilor fecale intarite.
Unii parinti nu se impacienteaza si ajuta copilul fie sa bea mai multe lichide, sa manance fructe si legume, folosesc supozitoare laxative sau ceaiuri speciale pentru copii. Altii insa suporta mai greu aceasta stare de disconfort a copilului si incep sa se ingrijoreze, sa faca diferite presiuni asupra copilului pentru a defeca, manevre cum sunt clisma, masajul anusului, administrarea de medicamente.
Starea de anxietate pune stapanire pe parinti
Daca exista mai multe asemenea perioade in care copilul se constipa, parintii incep sa devina anxiosi si extrem de preocupati de eliminare. Aproape toate relatia cu copilul se reduce la acest aspect, incluzand ce manaca, ce bea, cand da semne ca ar vrea sa faca, cand il doare burtica, de ce nu se produce eliminarea, de ce copilul evita etc. Aceasta anxietate se transmite si copilului care intelege din atitudinea si reactiile parintilor ca “ceva nu este in regula”. Astfel dintr-o problema posibil de gestionat si remediabila ajunge o mare problema. Joaca celui mic este adesea intrerupta, statul pe olita devine un chin, anumite alimente incep sa fie interzise, altele sa fie incurajate in exces astfel incat copilul nu le mai suporta.
O vizita la medic impiedica agravarea problemei
Este de preferat ca parintii sa mearga cu copilul la medic pentru ca acesta sa recomande un tratament, o alimentatie specifica sau alte remedii si problema sa nu se agraveze. Uneori este nevoie de investigatii mai complexe pentru a descoperi cauza constipatiei, alteori tratamentul este mai dificil sau necesita modificarea alimentatiei. Toate aceastea depind de varsta copilului si de severitatea problemei.
Daca ne referim la aspectul psihologic legat de educatia sfincteriana, aici problematica este foarte diversa. In primul rand este nevoie sa amintim ca cel mic poate face la olita atunci cand s-a produs o maturizare neurologica a terminatiilor nervoase. Acest lucru se intampla dupa 1,5 ani, astfel incat tentativele de a “invata” copilul foarte mic sa faca la olita nu au un efect pozitiv. Uneori mamicile “stiu” ora la care bebelusul face si il pun dinainte pe olita. Chiar daca acest lucru are efect, asta nu inseamna ca el are senzatia de “a-i veni” si nici ca “este curat”.
Fara presiuni!
Un alt aspect foarte important si care duce de multe ori la probleme mari este insistenta mare cu care copilul este indemnat sa mearga sau sa stea la olita. Mai ales in privinta scaunului, multi parinti fac presiuni urase ajungand sa ii spuna copilului “sa nu te ridici de acolo pana nu faci”, sa-l certe sau chiar sa-l pedepseasca daca face pe el. Asta duce inevitabil la un cerc vicios astfel incat copilul se poate inhiba cand este pe olita si poate face imediat ce a fost ridicat sau imbracat, ceea ce enerveaza parintii care considera ca “face special”. Toate acestea pot duce la aparitiei constipatie prin evitarea defecatiei, retinerea scaunului. De multe ori, aceasta ia forma unei lupte intre parinte si copil fiecare incercand sa-si dovedeasca “puterea” asupra celuilalt.
Sus In jos
Continut sponsorizat





OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?   OLITA...O PROBLEMA DIFICILA? - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
OLITA...O PROBLEMA DIFICILA?
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» DE CE ESTE PREMATURITATEA O PROBLEMA?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: