Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Scorul Apgar Mini_i10Scorul Apgar Dumbra18Scorul Apgar Nb7711Scorul Apgar Minuna13Scorul Apgar Mini_i10

 

 Scorul Apgar

In jos 
+3
monica_2077
oana0101
sorina
7 participan?i
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeJoi Iun 19, 2008 10:53 pm

Scorul Apgar va fi apreciat la 5-10-15 minute dupa nastere, daca devine necesar (pana depaseste nota 6).
In functie de valoarea scorului Apgar, nou-nascutii pot fi impartiti in 4 grupe:

Scorul Apgar 8-10 - respira normal, singur, are ritm cardiac mai mare de 100/min., si tegumentele capata curand culoarea roz generalizata. Se aspira secretiile orofaringiene, se usuca cu scutece curate si se imbraca. In aceasta situatie se gasesc 90% dintre nou-nascutii la nastere.
Scorul Apgar 5-7 - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] are o apnee primara (oprirea respiratiei), nu respira initial spontan iar respiratia se reia doar dupa manevrele tactile (frictiuni usoare intre regiunea dintre omoplati). Ritmul cardiac este mai mare de 100 batai pe minut, dar culoarea tegumentelor ramane cianotica. Se poate asocia administrarea de oxigen pe masca (concentratie 100%, 5ml/min.).
Scorul Apgar 3-4 - copilul nu respira spontan, in ciuda stimularii tactile, iar ritmul cardiac este mai mic de 100/min.
Scorul Apgar 0-2 - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] care nu respira, nu are batai cardiace audibile, este hipoton (cu tonus muscular scazut), cianotic si nu reactioneaza reflex la dezobstructia cailor aeriene si primeste o nota minima pentru scorul Apgar. Peste 50% dintre prematurii cu varsta gestationala de 25-26 saptamani au scorul Apgar 0-3, fara sa aiba acidoza severa, si raspund foarte bine la resuscitare. Prelungirea unui scor Apgar cu valoare scazuta la 5-10-15 minute dupa nastere, se coreleaza cu un viitor neurologic sumbru.
Scorul Apgar care este calculat imediat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] nu este cel mai important, cel care are relevanta cea mai mare este scorul care se masoara la maximum 20 de minute dupa nastere.
Neonatologul este cel care calculeaza scorul Apgar si care trebuie sa fie prezent la nastrea unui copil. In cazul in care medicul neonatolog nu este in sala de nastere, scorul Apgar poate fi calculat copilului dumneavoastra si de catre medicul ginecolog.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeJoi Iun 19, 2008 10:54 pm

noi am avut Apgar 8
voi cat ati avut?
Sus In jos
sorina
merg deabusilea
merg deabusilea
sorina


Scorul Apgar Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 630
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere Data de inscriere : 12/05/2008

Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeJoi Iun 19, 2008 11:32 pm

noi am avut 10
Sus In jos
oana0101
merg deabusilea
merg deabusilea
oana0101


Scorul Apgar Ahr0cd10
feminin
Capricorn
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 802
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Piatra-Neamt
Data de inscriere Data de inscriere : 23/05/2008

Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeVin Iun 20, 2008 9:15 am

si noi am avut Apgar 8
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Scorul Apgar Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeVin Iun 20, 2008 12:26 pm

si noi am avut 10
Sus In jos
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


Scorul Apgar Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeVin Iun 20, 2008 10:09 pm

noi am avut 9!am venit pe lume prn cezariana!
Sus In jos
lavinia
nou nascut
nou nascut
lavinia


Scorul Apgar Ahr0cd10
feminin
Balanta
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 176
Varsta Varsta : 43
Data de inscriere Data de inscriere : 19/04/2008

Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeJoi Iun 26, 2008 2:52 pm

si noi tot cezariana dar a luat 8
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Scorul Apgar 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 11:55 am

Noi am avut nota 9
Sus In jos
geani
merg deabusilea
merg deabusilea
geani


Scorul Apgar Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 654
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : focsani
Data de inscriere Data de inscriere : 14/05/2008

Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 4:14 pm

si noi tot 9
Sus In jos
Continut sponsorizat





Scorul Apgar Empty
MesajSubiect: Re: Scorul Apgar   Scorul Apgar Icon_minitime

Sus In jos
 
Scorul Apgar
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: