Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Mini_i10stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Dumbra18stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Nb7711stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Minuna13stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Mini_i10

 

 stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul

In jos 
+6
monica_2077
geani
Roxionela
brigita
gabi_gino2005
sorina.popia
10 participan?i
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 1:04 am

Va asteptam cu pareri si sugestii despre cum va ingrijiti parul
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
gabi_gino2005
nou nascut
nou nascut



stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Berbec
Sobolan
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 164
Varsta Varsta : 40
Data de inscriere Data de inscriere : 19/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 :::
bebe 2 :: bebe 2 :::

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 12:46 pm

eu il pal la 4-5 zile cu sanpom adaptat tipului meu de par, si aplic o masca, nu stu daca amvoie sa scriu numele firmei ......, saubalsam de par. Nu suport spuma si fixativul in par :x
Sus In jos
brigita
MEMBRU BANAT
MEMBRU BANAT
brigita


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Balanta
Mistret
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 288
Varsta Varsta : 52
Localizare Localizare : Ocna Mures
Data de inscriere Data de inscriere : 18/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 :::
bebe 2 :: bebe 2 :::

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 3:43 pm

Eu pana acuma ma spalam pe cap cu sapun de copii ,am parul sibtire si nu imi statea cum vroiam cu sampon,apoi ma dau cu spuma si cateodata cu gel.Acum ma spal cu sampon ca a inceput sa fac alergie ,ma manca f tare capul si am trecut la sampon de la A---.
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 3:58 pm

eu foloseam pantene dar am facut matreata si acum folosesc tot de la A...
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
Vizitato
Vizitator




stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeJoi Mai 08, 2008 11:51 am

anul trecut cand lucram la L'oreal ma spalam pe cap cu un sampon de la Kerastase - era foarte bun,dar am renuntat la el pt e foarte scump pe piata si nu se gaseste decat in saloane;acum am trecut la Elseve si folosesc si masca de la Kalos(care mi se pare destul de bunicica).si pt ca am parul des,folosesc si placa de intins


Ultima editare efectuata de catre mihaela83 in Mier Mai 14, 2008 2:08 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Roxionela
nou nascut
nou nascut



stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
Sagetator
Sobolan
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 35
Varsta Varsta : 39
Data de inscriere Data de inscriere : 07/05/2008

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 12:45 pm

eu folosesc Pantene ( cel pentru par intins )o data la 3-4 zile,si balsam la fel, dar este super bun,ma spal intai cu samponul,apoi aplic balsamul,clatesc bine,si e ok,nici nu mai am nevoie de placa sa imi intind parul,
Sus In jos
geani
merg deabusilea
merg deabusilea
geani


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 654
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : focsani
Data de inscriere Data de inscriere : 14/05/2008

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 4:04 pm

DATIM SI MIE UN SFAT PT CADEREA PARULUI FIINDCA IMI CADE FOARTE MULT
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 5:02 pm

Iata cateva remedii pentru toate tipurile de par:
Pentru revitalizarea, stralucirea si supletea parului se foloseste infuzia din coaja de lamaie. Se taie marunt cojile de la 500 g lamai, se pun intr-un vas si se toarna peste ele 1,5 l apa clocotita. Se astupa vasul si se lasa 3 ore, dupa care se foloseste pentru clatirea parului proaspat spalat. Se bea zilnic o cana cu infuzie de schinduf pentru cresterea parului.
Carenta vitaminei B6, tratamentele chimice, bolile de piele, excesul de seboree pot determina caderea parului. Este importanta si recomandata o alimentatie bogata in uleiuri vegetale nerafinate, siliciu, vitamina E si B, sulf
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeJoi Iun 05, 2008 6:42 pm

masca pt par-preparare acasa

- 2 galbenusuri;
- 2-3 linguri de ulei de masline;
- 10 ml de vitamina A;
- 2 linguri de miere;
- 10 ml de tinctura de ardei iute;
- 10 ml de tinctura de brusture.

Vitamina A se gaseste la sticlute de 10 ml aproape in orice farmacie. tinctura de ardei iute nu este deloc greu de procurat. O gasiti la sticlute de 50 ml. Ea are ca efect stoparea cadreii parului. Tinctura de brusture ajuta la cresterea parului si se gaseste la plafar sau in farmacii. Atat mierea cat si uleiul de masline hranesc intens firul de par. Puteti sa inlocuiti uleiul de masline cu ulei de ricin.

Pentru rezultate maxime e bine sa mentineti acest amestec pe cap cam 30-40 de minute si sa acoperiti parul cu o casca speciala sau cu o simpla punga, apoi cu un prosop, pentru ca elementele nutritive ale mastii sa patrunda mai bine in firul de par. Impartiti parul in suvite si intindeti amestecul cu ajutorul unor dischete demachiante. Aceasta masca hraneste in profunzime parul si il regenereaza. Cel mai bine ar fi sa o folositi in weekend, cand aveti mai mult timp la dispozitie si puteti sa stati cu ea pe par atat cat este necesar. Cantitatile pe care le-am prezentat eu sunt pentru un par mediu. In functie de cat de des sau cat de lung este parul, puteti sa mai adaugati sau chiar sa mai scadeti din cantitatea recomandata pentru fiecare ingredient.

masca rapida si eficienta-preparare acasa

- o lingura de flori de musetel;
- o lingura de frunze de urzici;
- 2-3 flori de soc;
- 250-300 ml de lapte;
- zeama de la o lamaie;
- o lingura de otet de mere.

Fierbeti 1,5 l de apa si preparati o infuzie cu acel amestec de plante. Asteptati sa se mai raceasca putin si adaugati apoi laptele, zeama de lamaie si otetul. Dupa ce va spalati parul, indepartati bine samponul si apoi clatiti-va cu acest amestec. Acoperiti-va parul si lasati sa actioneze 5 minute (chiar mai mult daca timpul va permite), apoi clatiti-va din nou cu apa curata. Veti obtine un par mai puternic si mai stralucitor. Toate plantele de care aveti nevoie se gasesc la plafar. Aveti grija sa cereti plante vrac si nu la doza.
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeJoi Iun 05, 2008 9:10 pm

Eu nu mai stiu ce sa fac. Astept sa primesc banii si ma duc sa ma tund. Ca de cand am nascut imi cade enorm de mult par. Ma cam speri cand vad cu cat par raman in mana dupa fiecare pieptanat, spalat si mai nou si cand trec mana prin par.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 2:30 am

de vreo 2sapt folosesc sampon si balsam de la Nivea;nici nu mai trebuie sa folosesc placa de intins parul,deoarece dupa spalat (si uscat) parul este drept
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 2:31 am

Impotriva caderii parului - Impotriva caderii parului foarte eficienta este tinctura de lavanda. Se realizeaza frectionarea la radacina parului cu tinctura de lavanda din abundenta, dupa care capul se acopera.
* Alifie cu rostopasca: Amestecati 6 g suc de rostopasca planta, sapun alb si unguent camforat, pana obtineti o alifie omogena. Se spala parul, clatindu-se foarte bine, apoi se realizeaza o infuzie din frunze de rostopasca (1/2 lingurita planta maruntita, peste care turnati 200 ml apa clocotita, acoperiti vasul pentru 8 ore, apoi strecurati). Dupa realizarea infuziei se aplica alifia la radacina firelor de par si se frictioneaza energic.


Recomandari naturiste si eficiente pentru cresterea parului:
*
Tinctura de mesteacan Se recomanda frectionarea usoara a radacinii parului, cu un amestec de tinctura de mesteacan si tinctura de ardei iute, in proportii egale.

*Tinctura de urzica Se frectioneaza radacina parului cu o combinatie in proportii egale de tincturi de urzica si tinctura de ardei iute.
*Tinctura de usturoi Se foloseste de 1-2 ori/saptamana, prin frectionarea radacinii firului de par.
*Tinctura de brusture De asemenea, se recomanda folosirea unui sampon natural obtinut din combinarea a doua galbenusuri de ou cu doua linguri din combinatia de tincturi pentru cresterea parului, prezentate anterior (urzica, brusture, ardei iute, mesteacan, in proportii egale) si 4 linguri de apa, urmata de o amestecare energica.
*Ceai de pedicuta Spalarea capului cu decoct de pedicuta, ajuta la cresterea parului.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 2:32 am

Intarirea firului de par - Pentru intarirea firului de par, la finalul spalarii, se clateste parul cu o lingurita de tinctura de pedicuta diluata intr-o cana cu apa calda.
Sampon antiseboreic - pentru par gras Aplicati samponul pe pielea capului si pe parul ud si se maseaza usor, lasati sa actioneze 3 minute, apoi clatiti si repetati operatia.

Impachetari cu ulei pentru parul uscat si tocit - Spalatul cu sampon, uscatul cu feonul, vantul, soarele si praful afecteaza parul, pierzandu-si din stralucire. Impachetarile cu ulei confera parului stralucire. Se aplica uleiul fie cu cateva ore inaintea spalarii, fie il lasam pe intreaga durata a noptii, spalandu-l apoi dimineata.


Stralucire deosebita - Este foarte important sa va clatiti foarte bine parul, pentru a elimina toate resturile de sampon sau balsam, caci altfel acestea vor "imbacsi" parul. Daca puteti, ultima clatire trebuie facuta cu apa rece, caci va conferi o stralucire deosebita parului.

Uscare delicata - Duca ce v-ati spalat, nu incepeti sa va frecati puternic parul cu prosopul. Apa elimina orice urma de grasime de pe par, ceea ce il face extrem de friabil. Cel mai bine este sa il tamponati usor si apoi sa il infasurati intr-un prosop moale.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 2:33 am

Ingrijirea naturala a parului :

Masti pentru parul uscat
Se amesteca doua galbenusuri de ou cu o lingura de ulei de masline(atat cat este necesar pentru a nu ingrasa parul) si o lingura de iaurt. Pasta rezultata se tine pe par timp de 30 de minute.
O alta solutie pentru ingrijirea periodica a parului uscat este masca din doua galbenusuri cu o lingura de ulei de porumb si cu o lingura de rom. Masca se lasa sa actioneze 30 de minute, apoi parul se clateste.
Daca iti aplace gustul fructului de avocado poti sa-l folosesti si pentru parul uscat.Se amesteca o jumatate de avocado copt, o jumatate de banana, un galbenus de ou si o lingura de ulei de masline. Masca se tine pe par 1 ora. Apoi parul se va spala cu un sampon pentru par normal.


Remediul naturist pentru parul gras
Daca parul gras iti da batai de cap ii vi de hac cu masca din lamiae, galbenus de ou si brusture. Lamaia si brusturele absorb sebumul acumulat pe pielea capului. Ai nevoie doar de 100 ml suc de la o lamaie, un galbenus de ou si ulei de radacina de brusture.


Pentru mai mult volum
Pentru parul subtire si lipsit de volum se prepara o data pe saptamana o masca din argila verde, ulei de masline(5 picaturi) si ulei de cimbru(5 picaturi). Se aplica pe toata lungimea firului de par, se lasa sa actioneze 20 de minute dupa care parul se clateste. La final se spala cu apa in care s-au fiert diverse plante medicinale (musetel,
tei, urzica).
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 2:34 am

Contraceptivele provoaca pierderea parului?

Exista ideea gresita ca pilulele contraceptive pot cauza caderea parului. Medicii ne asigura ca nu e tocmai asa. Daca pierderea podoabei capilare are o cauza nehormonala, atunci e posibil ca pilulele contraceptive sa accentueze caderea parului, dar in nici un caz nu o provoaca.

Multe femei insa au stopat caderea parului luand contraceptive. Explicatia este ca acestea scad nivelul testosteronului si incarca radacinile firului de par cu hormoni feminini, impiedicand astfel caderea, determinata de testosteron.
Pilulele care ajuta sunt cele care au o doza mai mare de estrogen. Dar atentie, in nici un caz nu trebuie sa luam contraceptive dupa ureche, la fel ca nici un alt medicament.

! ! !
Orice produs pentru ingrijirea parului folosit in exces imbacseste, murdareste si sufoca firul de par care moare incet, in fiecare zi. Fiti deci zgarcite cu acestea, dar nu le evitati!
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 10:08 am

Nu stiu mihaela daca este de la pilule sau nu dar mi-e imi cade foarte mult par la fiecare pieptanare.
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 11:00 pm

si mie imi cade parul dupa fiecare spalare si nu stiu ce sa ma mai fac!tot caut solutii,dar fara efect!numai tincturile nu le-am folosit!o sa iau si o sa incerc si asta!poate...poate ma ajuta cu ceva!
Sus In jos
elena_florescu
stau pe burtica
stau pe burtica
elena_florescu


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 364
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : navodari,constanta
Data de inscriere Data de inscriere : 25/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Elena & Marius
bebe 1 :: bebe 1 ::: Darius George
bebe 2 :: bebe 2 :::

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 1:46 pm

3 masti naturale pentru parul degradat de soare si sare


Mierea si bananele sunt doua ingrediente utilizate inca din Antichitate in mastile pentru hidratarea fetei si a parului. Daca parul tau este afectat de soare si nu mai are suplete si stralucire, rasfata-l cu una dintre aceste masti hidratante.

Masca cu banane si miere

Ingrediente
1 banana coapta bine
2 linguri de iaurt
2 lingurite ulei din germeni de grau
1/4 lingurita de lecitina
1/8 lingurita de miere de albine
2 lingurite de lapte condensat
2-4 picaturi ulei esential de ylang ylang

Se amesteca ingredientele cu mixerul si se aplica pe parul spalat si sters in prealabil. Se lasa sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste cu apa din abundenta. Aceasta masca se aplica o data pe saptamana.


Cocktail de fructe pentru par

Ingrediente
1/2 banana
1/4 avocado
1/4 cantalup (varietate de pepene galben)
1 lingura ulei din germeni de grau
1 lingura de iaurt
1 capsula de vitamina E

Se amesteca toate ingredientele cu mixerul si se aplica pe par. Dupa ce o lasi sa actioneze 15 minute, clateste cu apa din abundenta.


Masca cu banane si ulei de masline

Ingrediente
1 banana
3 linguri maioneza
1 1/2 lingura ulei de masline

Se amesteca ingredientele, se maseaza parul si se lasa sa actioneze 15-30 minute. Clateste cu multa apa si apoi samponeaza parul.
Sus In jos
elena_florescu
stau pe burtica
stau pe burtica
elena_florescu


stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 364
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : navodari,constanta
Data de inscriere Data de inscriere : 25/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Elena & Marius
bebe 1 :: bebe 1 ::: Darius George
bebe 2 :: bebe 2 :::

stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 1:48 pm

Pentru un par sanatos si plin de vitalitate consuma [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Categorii de vitamine

Exista doua feluri de vitamine: liposolubile (solubile in grasimi) si hidrosolubile (se dizolva in apa).

Vitamine liposolubile

  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link](vitamina antixeroftalmica sau retinolul);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link](vitamina antirahitica sau calciferol);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (vitamina fertilitatii sau tocoferol);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (vitamina antihemoragica).

    Vitamine hidrosolubile

  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (tiamina);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (riboflavina, lactoflavina, ovoflavina);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link](vitamina PP sau acidul nicotinic);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (acidul pantotenic);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link](piridoxina);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (vitamina H sau biotina);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (acidul folic);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link](cianocobalamina);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link](acidul pangamic sau colina);
  • [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link](acidul ascorbic);
  • Vitamina P (acidul citric).


    Mineralele

    Mineralele si oligoelementele sunt esentiale vietii, la fel ca vitaminele si intervin in numeroase procese vitale, in care nu ar putea fi inlocuite de nici o alta substanta. Datorita faptului ca organismul nu le poate sintetiza, ele trebuie sa provina din alimente sau suplimente. In interactiune cu alte nutrimente, ele participa in mod egal la cresterea, reproducerea si mentinerea sanatatii organismului o data cu trecerea anilor.

  • Sus In jos
    olesean
    moderator
    moderator
    olesean


    feminin
    Berbec
    Cocos
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 549
    Varsta Varsta : 43
    Localizare Localizare : italia
    Data de inscriere Data de inscriere : 20/03/2010

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Constantin si Olesea
    bebe 1 :: bebe 1 :::
    bebe 2 :: bebe 2 ::: Laura iubitica lui Alex:25.05.2009

    stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
    MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMar Mai 18, 2010 3:39 pm

    si mieimi cadea parul dupa ce am nascut foarte mult, dar acum nu-mi mai cade cu toate ca nu iau pastile nimic, si nici nu am luat vreo data,cred ca era de la nastere nustiu [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
    Sus In jos
    elena_florescu
    stau pe burtica
    stau pe burtica
    elena_florescu


    stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Ahr0cd10
    feminin
    Leu
    Maimuta
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 364
    Varsta Varsta : 43
    Localizare Localizare : navodari,constanta
    Data de inscriere Data de inscriere : 25/03/2010

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Elena & Marius
    bebe 1 :: bebe 1 ::: Darius George
    bebe 2 :: bebe 2 :::

    stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
    MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitimeMier Mai 19, 2010 3:41 pm

    Mie mi-a dat dr VITAMAX 10 pastile si am scapat ... imi cadea foarte muuuult dupa nastere si am fost si deshidratata si anemica si vai de mine .... pupici dar acum sunt BINEEEE
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Empty
    MesajSubiect: Re: stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul   stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul Icon_minitime

    Sus In jos
     
    stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul
    Sus 
    Pagina 1 din 1
     Subiecte similare
    -
    » CUM INGRIJIM DINTISORII DE LAPTE
    » ACTIVITATILE COPILULUI NOSTRU
    » CASA NOASTRA IN ORASUL NOSTRU.......
    » BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!
    » ZDRANG,POC,TROSC"...NAZDRAVANIILE PUIULUI NOSTRU

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
     :: CUM NE FACEM FRUMOASE-
    Mergi direct la: