Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Mini_i10CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Dumbra18CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Nb7711CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Minuna13CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Mini_i10

 

 CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Empty
MesajSubiect: CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE   CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Icon_minitimeDum Iul 06, 2008 10:19 pm

Culoarea ochilor este una dintre caracteristicile fiziologice ale unui bebelus despre care se discuta inca dinainte de nastere. Este o trasatura importanta, care nu intotdeauna se dezvaluie in momentul nasterii.

Aproape toti copiii nou-nascuti au ochii de o culoare nedefinita: un gri albastrui. Acest lucru nu este insa definitiv.

In timp, ochii copilului pot deveni caprui ori verzi sau pot capata o nuanta mai definita de albastru, la fel ca a unuia dintre parinti sau a bunicilor. Culoarea ochilor depinde de fapt de cantitatea de melanina (un pigment organic care se gaseste si in piele si par, determinand nuanta de culoare) prezenta in iris, zona colorata a ochiului care inconjoara pupila. In iris se afla doua tipuri de pigment i. Acela profund, care se caracterizeaza printr-o cantitate scazuta de melanina si care determina culoarea albastra, si cel superficial, in care melanina este mai concentrata si determina culorile mai inchise, ca maro, verde sau gri. Procesul de pigmentare a acestui ultim strat are nevoie, la persoanele cu piele alba, de cateva luni (cel putin sase sau sapte) pentru a ajunge la maturizare si doar in momentul in care acest proces a fost incheiat ochii vor capata culoarea definitiva. Chiar daca acest lucru nu se vede din momentul nasterii, culoarea ochilor unei persoane este deja decisa si „inscriptionata“ la nivelul genelor. Astfel este transmisa copilului de la parinti in momentul conceperii. In ceea ce priveste culoarea mostenita, sunt pareri care sustin ca maro-ul este dominant fata de albastru, insa parerea cea mai acceptata este aceea ca, daca unul dintre parinti are ochii deschisi la culoare, iar celalalt de culoare inchisa, copilul are posibilitati egale de a mosteni una sau alta dintre ele.
Sus In jos
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Empty
MesajSubiect: Re: CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE   CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Icon_minitimeDum Iul 06, 2008 10:42 pm

asa e,andreea!copilul ori mosteneste culoarea ochilor de la mama, ori de la tata!fetita mea are ochii verzi-albastri ca ai tatalui ei!
de fapt nu stiu de ce spun doar de ochi.......e intreaga marius(sotul meu)!doar sexul e al meu! rad
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Empty
MesajSubiect: Re: CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE   CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Icon_minitimeLun Iul 07, 2008 10:54 am

La noi inca mai asteptam sa vedem culoarea ochilor ca are doar 4 luni. In rest tot e sotul meu. Eu am mostenit ochii si parul de la bunicul meu.
Sus In jos
geani
merg deabusilea
merg deabusilea
geani


CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 654
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : focsani
Data de inscriere Data de inscriere : 14/05/2008

CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Empty
MesajSubiect: Re: CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE   CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Icon_minitimeLun Iul 07, 2008 1:58 pm

ANDREEA ARE OCHII ALBASTRI IAR NOI NU AVEM NI-CI UNUL DIN NOI OCHII ALBASTRI ,NUMAI CA EU AM O BUNICA CARE II ARE ALBASTRI SI CRED CA DE LA EA IA LUAT DAR EU NU MA SUPAR,EU CHIAR MI-AM DORIT O FATA CREATA CU OCHII ALBASTRI,IAR TRASATURILE SI CARACTERUL LE ARE PE TOATE DE LA TACSU NU A LUAT NIMIC DE LA MINE
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Empty
MesajSubiect: Re: CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE   CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Icon_minitimeLun Iul 07, 2008 6:11 pm

Si karla are ochii albastri si noi ii avem verzi,chiar si Deny ii are verzi...tatal meu are ochii albastri probabil de la el i-a mostenit
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Empty
MesajSubiect: Re: CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE   CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 9:17 am

Irina are culoarea ochilor mei....de fapt e intreaga eu(parca as fii eu cand eram mica);sper mai tarziu sa semene si cu tati .... k sa nu se supere :))
in ceea ce ma priveste pe mine si sora mea....noi avem ochii albastri-verzi,iar parintii nostrii caprui;tin minte cand eram mici se faceau glume pe tema asta....ale cui suntem,ca nu semanam la ochii cu nimeni amuzant
Sus In jos
Continut sponsorizat





CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Empty
MesajSubiect: Re: CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE   CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE Icon_minitime

Sus In jos
 
CULOAREA OCHIILOR - TRASATURA DE FAMILIE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Indatoririle medicului de familie
» TATICUL:CEL MAI BUN AJUTOR IN "FAMILIE"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: