Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Analize in timpul sarcinii Mini_i10Analize in timpul sarcinii Dumbra18Analize in timpul sarcinii Nb7711Analize in timpul sarcinii Minuna13Analize in timpul sarcinii Mini_i10

 

 Analize in timpul sarcinii

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
daria_ioana
merg deabusilea
merg deabusilea
daria_ioana


Analize in timpul sarcinii Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 560
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : Giurgiu
Data de inscriere Data de inscriere : 23/04/2008

Analize in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Analize in timpul sarcinii   Analize in timpul sarcinii Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 4:26 pm

Femeia insarcinata este luata de evidenta de o echipa de medici formata din medicul de familie si cel obstetrician. Cel mai adesea ea se prezinta prima oara la medicul obstetrician pentru confirmarea diagnosticului de sarcina. Acesta efectueaza prima ecografie, de obicei transvaginala pentru a putea evidentia fatul. Cu aceasta ocazie stabileste cu femeia insarcinata un plan de analize pentru a verifica starea de sanatate a viitoarei mame.

In mod normal cu aceste date femeia se indreapta spre medicul de familie care realizeaza un tablou complet al starii de sanatate al acesteia si o indruma la analize de laborator.

Analize de laborator obligatorii sunt : hemoleucograma completa, grup sanguin si Rh, transaminaze, uree, creatinina, sideremie,magnezmie, glicemie, serologie Hiv si sifilis plus examen sumar de urina.Recent s-a introdus obligatoriu testul de provocare la glucoza O”sulivan pentru depistarea unui eventual diabet gestational. Alt test obligatoriu in alte tari este triplul test recomandat acum a fii efectuat la orice gravida indiferent de varsta sa. Acesta se efectueaza din sange in saptamana 14-16 de gestatie si indica riscul de sindrom Down – in functie de acest rezultat se indica sau nu efectuarea unei amniocenteze.
Tot pentru a preveni o eventuala sarcina cu malformatii se indica urmatoarele teste pentru depistare Chlamydia, Toxoplasma,Cytomegalvirus, Rubeola, virusuri hepatitice B si C.
Toate aceste analize se efectueaza in primele saptamani de sarcina si nu se mai repeta de-a lungul sarcinii cu exceptia examenului de urina care ar trebui efectuat lunar pana in luna a 8-a si bilunar din luna a 8-a si a hemoleucogramei si glicemiei in saptamana 30 de sarcina.
In plus femeile care au Rh-ul negativ ar trebui sa isi dozeze lunar anticorpi antiRh.
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Analize in timpul sarcinii 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Analize in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Analize in timpul sarcinii   Analize in timpul sarcinii Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 9:58 pm

Este foarte important sa mergi la ginecologie si sati faci analize chiar de la inceputul sarcinii
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Analize in timpul sarcinii Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Analize in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Analize in timpul sarcinii   Analize in timpul sarcinii Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 11:32 am

eu in timpul sarcinii am facut de trei ori analize
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Analize in timpul sarcinii Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Analize in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Analize in timpul sarcinii   Analize in timpul sarcinii Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 12:25 pm

Eu am inceput cu analizele cu 2 ani inainte sa reusesc sa-l fac pe Andrei si dupa ce am ramas insarcinata eram 2 saptamani din luna internata si am facut la analize de mi-e urat acum de analize nu mai vreau sa ma duc sa le mai fac nici pe cele gratuite.Sotul nu ma intelege spune ca ce mai conteaza una in plus.Dar eu sunt satula de intepaturi si stat pe la usile medicilor
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
Continut sponsorizat





Analize in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Analize in timpul sarcinii   Analize in timpul sarcinii Icon_minitime

Sus In jos
 
Analize in timpul sarcinii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Fumatul in timpul sarcinii
» Ce ar trebui sa mananci in timpul sarcinii?
» Ce ar trebui sa eviti in timpul sarcinii?
» Folosirea medicamentelor in timpul sarcinii
» CONSUMUL DE CAFEA SI ALCOOL IN TIMPUL SARCINII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Mamy cand vine barza?-
Mergi direct la: