Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Știri de peste tot Mini_i10Știri de peste tot Dumbra18Știri de peste tot Nb7711Știri de peste tot Minuna13Știri de peste tot Mini_i10

 

 Știri de peste tot

In jos 
5 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 2:32 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 3:41 pm

Sexy-Israela si Liviu fac nunta pe lacul Tancabesti


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] Pe 5 iulie, septuagenara Israela si mult prea tanarul sau iubit morosanul Liviu isi vor jura iubire vesnica in fata lui Dumnezeu, cu o zi inaintea lui Cristi Chivu si a micutului Wilmark. Porumbeii au ales ca loc al marturiei lor lacul Tancabesti pentru ca amandoi iubesc apa, dar mai ales salsa, aceasta fiind, de altfel, tema nuntii lor.



"Regina salsei", asa cum ii place sa fie numita, a demonstrat ca este la fel de atragatoare ca o femeie de 30 de ani si ca poate suci mintile unui barbat, fie el si cu 35 de ani mai tanar. Liviu, caci el este norocosul, vrea sa inchida gurile tuturor celor care clevetesc pe la colturi ca adevaratele sale intentii nu au de-a face cu dragostea si ca urmareste banii batranei milionare.

Astfel, cu inima debordand de cele mai alese sentimente, barbatul s-a pus in genunchi si i-a cerut mana iubitei sale, chiar daca ea este cu numai trei ani mai tanara decat propria mama. Nu s-a sfiit nicicum sa o prezinte parintilor drept "iubirea vietii lui" si tot satul de bastina, Viseul de Sus, au indragit-o pe loc pe Sexy-Israela, afirmand la unison ca este femeia perfecta pentru Liviu.

"Decat una tanara care sa nu-l iubeasca si sa nu aiba suflet bun, mai bine asa. Israela e o femeie cu o inima mare si le doresc sa fie la fel de fericiti impreuna cum sunt acum", spune soacra mare. Asa se face ca, pe 5 iulie, cu o zi inaintea nuntii lui Cristi Chivu si a Adelinei Elisei, Israela si Liviu isi vor pune pirostriile, convinsi fiind ca sunt suflete pereche.

Chiar daca vor pierde multi dintre meseni pentru ca unii vor alege petrecerea fotbalistului sau chiar a micutului Wilmark, care se insoara in aceeasi zi, indragostitii vor avea invitati din lumea dansului, multi prieteni din strainatate, dar si rubedeniile din Maramures, din partea lui ginerica.



[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]Au primit verighetele cadou
Israela si Liviu sunt in focul pregatirilor de nunta, dar nu uita sa-si declare iubirea zi de zi unul altuia. "Ne este foarte usor sa ne iubim. Chiar daca unii ne felicita ca am reusit sa depasim unele probleme legate de varsta, ii asiguram ca nu am intampinat niciodata asa ceva.

Ne-am indragostit unul de altul din prima clipa in care ne-am vazut si totul a decurs de la sine", a afirmat Israela in emisiunea lui Capatos de la Antena 1. Pe de alta parte, Liviu o sustine si spune: "As fi iubit-o la fel de mult chiar daca avea 90 de ani.

Pentru mine nu a contat niciodata varsta. Stau cu ea 24 din 24 si nu regret o secunda. Unii dintre prietenii mei imi spun: "Tu esti orb? Nu vezi ca e batrana?", iar eu le raspund:"Ma rog la Dumnezeu sa-mi tina orbirea asta pentru totdeauna"". Cu toate ca banii nu sunt o problema pentru ei, mirii au avut parte de o surpriza cum nu se poate mai frumoasa: au primit in dar verighetele, chiar la targul de nunti, de la un domn care le admira povestea de dragoste.

Israela si Liviu au ales sa faca nunta in Romania si nu la vreun hotel de lux sau palat, asa cum a ales Chivu pentru ziua cea mare, ci pe pontoane, pe lacul Tancabesti, aproape de Bucuresti. "Iubim foarte mult apa si acolo este un loc foarte frumos de care ne-am indragostit pe loc.

Zona aceea este cea mai potrivita pentru nunta noastra", declara Israela.

"Regina salsei" prefera barbatii tineri
Septuagenara si iubitul sau cu 35 de ani mai tanar sunt impreuna de un an si doua luni, dar inainte de asta, Israela a mai simtit fiorii dragostei cu un barbat si mai tanar. Dupa un mariaj de 21 de ani, femeia a trait intr-un concubinaj de zece ani cu un barbat care o iubea in tacere inca de cand avea 14 ani.

Si pentru ca nici aceasta relatie nu a mers, Israelei a inceput sa-i bata inima mai tare datorita unui tanar de 30 de ani, pe care l-a tinut alaturi doar doi ani. Chiar si la aceasta varsta, dansatoarea spune despre ea ca este foarte posesiva in dragoste, insa nu geloasa si declara cu mana pe inima ca are incredere 100% in viitorul ei sot.

Pentru a-i face pe plac iubitului, dar mai ales pentru a se simti impacata cu propria imagine, Israela a recurs si la operatiile estetice. Pe prima, spune ea, a facut-o in urma cu un an si jumatate, pentru ca ii aparuse pe fata o tumora care ii ataca pielea.

Ceva mai tarziu, din cauza ca a slabit foarte mult si pielea i se lasase, blondei i s-a facut liposuctie in zona genunchilor de unde a fost prelevata grasimea injectata ulterior in pometi. Si pentru ca "baba sufera la frumusete", Israela nu s-ar opri aici si spune ca ar apela oricand la bisturiu pentru a fi impacata pe deplin cu imaginea sa.

Liviu insa i-a interzis operatiile estetice pentru ca el o iubeste asa cum este si nu vrea sa o vada cum sufera prin clinicile de chirurgie de dragul lui.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 2:12 pm

Mihai Traistariu: "Nico si Vlad au fost sabotati"


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] Intrebat ce parere are despre concursul din Serbia, Mihai Traistariu, care a ocupat locul patru la Eurovision 2006, ne-a declarat ca Nico si Vlad Mirita au facut fata impecabil semifinalei de marti, desi strategia lor de promovare a fost ca si inexistenta.

"Prestatia lor a fost la mare inaltime, mai ales avand in vedere penibilul concurentilor din prima semifinala. Insa ce m-a deranjat foarte mult a fost faptul ca Nico si Vlad nu au fost promovati indeajuns. Eu imi amintesc de mine acum doi ani, cand urma sa concurez la Atena.

Am aparut peste tot, eram deja arhicunoscut in seara marii finale! Si Todomondo au fost bine promovati in 2007, dar fata de Nico si Vlad am observat o lipsa evidenta de interes din partea posturilor TV si radio. De ce oare, chiar asa de tare i-au urat cu totii?! Au fost pur si simplu sabotati.

Si interesanta este reactia atat de pozitiva a publicului cand au urcat pe scena, in conditiile in care turneul lor de promovare n-a inclus prea multe tari! Acesta este meritul lor si al talentului lor. Au o piesa reusita, sensibila si niste voci foarte bune".

Traistariu crede in succesul romanilor in finala din 24 mai, desi acestia vor intra pe prima pozitie in concurs. "Nu e prea grozav ca ei deschid finala. Se spune ca primul care intra este artistul pe care se testeaza sunetul. Abia al doilea concurent se bucura de cea mai buna capacitate tehnica.

Dar sunt convins ca se vor descurca foarte bine chiar si asa".
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 2:14 pm

Program de vaccinare impotriva cancerului uterin


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]Romania ar putea initia in toamna acestui an, odata cu inceperea noului an scolar, un program de vaccinare a tinerelor impotriva cancerului uterin, au anuntat, joi, premierul Tariceanu si fostul secretar de stat american Madeleine Albright, presedinte al companiei de consultanta Albright Group.


Madeleine Albright este implicata, prin grupul pe care il conduce, intr-o campanie internationala de prevenire a cancerului uterin .
Ea a afirmat, dupa intalnirea cu premierul Tariceanu, ca sustine un astfel de program de prevenire a cancerului uterin , aratand ca stiinta a avansat si creeaza conditii pentru aplicarea unui vaccin de imunizare .
"Campania va incepe, probabil, chiar in toamna, odata cu anul scolar", a spus Albright.
La discutia de la Guvern au participat si reprezentanti ai Ministerului Sanatatii.
Potrivit statisticilor, Romania este pe primul loc in Europa de Est in ceea ce priveste mortalitatea cauzata de cancerul de col uterin (sase romance mor in fiecare zi din cauza acestei boli). In plus, in Romania, 3.448 de femei sunt diagnosticate anual cu cancer de col uterin si 2.094 mor din aceasta cauza, romancele diagnosticate cu aceasta boala fiind mai tinere decat cele din restul lumii.


Peste 80 de tari au introdus deja acest vaccin in schema obligatorie de vaccinare a copiilor (9-15 ani) si a femeilor, cu varste cuprinse intre 16 si 26 de ani, la recomandarea Comitetului de Tehnici de Imunizare.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 1:01 pm

Andreea Marin si Stefan Banica jr, pretiosi la petrecerea Europa FM.



Zana si Elvis au plecat de la chef dupa doar 20 de minute

[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] Dupa botezul fiicei lor, Violeta, un eveniment ascuns de ochii publicului mai ceva ca marile secrete de stat, Andreea Marin si Stefan Banica au iesit din nou impreuna in public. Proaspat intoarsa de la Cannes, Zana si-a luat barbatul de brat si a iesit la petrecerea Europa FM, unul dintre putinele evenimente mondene la care cei doi au decis sa participe amandoi.

Insa pretiosul cuplu continua sa fie zgarcit cu durata aparitiei sale, astfel ca Zana si Elvis au parasit petrecerea dupa doar 20 de minute.

Proaspat intoarsa de la Cannes, Andreea Marin si trubadurul Banica au decis sa treaca pentru vreo 20 de minute la petrecerea prin care postul de radio Europa FM a serbat opt ani de existenta. Andreea si Stefan au stat la taclale cu Ilie si Amalia Nastase, iar de data aceasta chiar s-au lasat fotografiati.

Andreea Marin a coborat direct de pe covorul rosu de la Cannes pe cel de la Sediul Central CEC. Prezentatoarea TV a fost pe Croazeta pentru premiera peliculei in care joaca alaturi de Stefan Banica, "A Beautiful Life". [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] "De cate ori in viata t raiesti in aceeasi zi emotia unica a lansarii la Cannes a primului film international din distributia caruia faci parte, alaturi de omul cu care-ti imparti viata, fara ca pamantul sa-ti fuga de sub picioare si fara a te supraestima, ci cunoscandu-ti in mod obiectiv locul, fara pretentia ca un mic rol si cateva replici la Hollywood te motiveaza sa crezi ca te poti numi deja actrita", se intreaba Zana pe blogul personal.

In regia lui Alejandro Chomski, "A Beautiful Life" este o poveste care promite o calatorie in adancul sufletului uman. Andreea are un rol de "fata rea", fiind capul unei bande mafiote, care poarta topuri ultrasexy, fumeaza si trage cu pistolul. La randul lui, Stefan joaca si el un rol negativ alaturi de Bai Ling, cunoscuta actrita chineza.

Cuplul si-a facut aparitia la jumatatea petrecerii si a parasit-o devreme.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 1:02 pm

Primul barbat insarcinat din lume va naste, peste cateva saptamani, o fetita



Pana atunci, Thomas Beatie isi vede linistit de treburile casnice


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
A socat o lume intreaga cu povestea sa si, cu toate astea, isi vede linistit de viata. In urma cu doua luni, in emisiunea cunoscutei Oprah, un barbat cu barba, declara sus si tare ca este insarcinat in cinci luni. Thomas Beatie, un transexual de 34 de ani, povestea atunci, fara ocolisuri, ca poarta in pantece urmasul familiei, pentru ca sotia sa, Nancy, nu putea avea copii.

Astazi, cu doua luni inainte de venirea pe lume a fetitei sale, barbatul, viitoare mama, curata de zor gradina din fata casei sale din Oregon si nu pare deloc incomodat de burtica, din ce in ce mai mare.
Fotografiile din "Daily Mail" surprind o realitate inedita: un barbat insarcinat in sapte luni, cu o burtica pe masura sarcinii, dar care nu pare dispus sa faca rabat de la treburile domestice care ii revin unui cap de familie, la sfarsit de saptamana.

Imbracat intr-un tricou sport si pantaloni scurti, Thomas manuieste o masina de tuns gazonul. Pare decis sa nu ramana mai prejos fata de vecinii sai in ceea ce priveste ingrijirea peluzei din fata casei, cunoscuta fiind atentia deosebita pe care americanii o acorda spatiului verde din jurul caminului lor.


























Povestea vietii lui Thomas a devenit subiect de interes la nivel mondial dupa ce, in luna martie, invitat in emisiunea gazduita de Oprah Winfrey, Thomas declara ca va deveni mama. Si ca insasi sotia sa, Nancy, a fost cea care l-a inseminat, acasa, folosind un dispozitiv asemanator unei seringi.

Mai mult, acelasi barbat, a povestit intr-un material aparut in revista pentru homosexuali, bisexuali sau transexuali "The Advocate" ca, pe vremea cand era femeie, a pierdut o sarcina de tripleti pentru ca i-a pus in pericol viata. Thomas se declara fericit sa o aiba alaturi pe sotia sa, Nancy, care il sustine in acest demers si il protejeaza de comentariile malitioase ale prietenilor sau rudelor.

Cei doi se cunosc de 10 ani, iar Nancy nu poate avea copii. Americanul care a suferit o operatie de schimbare de sex, la origine fiind femeie, sustine ca din momentul in care a decis ca vrea sa aiba un copil, a incetat sa mai urmeze tratamentul cu injectii cu testosteron.


.
























Spune ca nu a apelat la nici un medicament care sa ii mareasca fertilitatea, si ca nasterea va fi posibila pentru ca si-a pastrat organele reproductive cu care l-a dotat, la nastere, natura. Beatie a suferit o operatie de schimbare de sex, insa a decis sa-si reconstruiasca sanii si sa faca terapia cu testosteron.

Cand a oprit tratamentul cu testosteron, a ramas "gravid".
"Am o sotie incredibila", spune barbatul, care adauga ca isi va creste fetita in calitate de tata, alaturi de Nancy, care ii va fi mama. "Cum e sa simti un copil in pantece? Incredibil...", afirma Thomas.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeLun Mai 26, 2008 5:29 pm

Bebelus scos la licitatie pe eBay



[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
Un cuplu german din orasul Krumbach, situat la vest de Munchen, si-a pus in vanzare, pe eBay, bebelusul in varsta de numai opt luni, anunta cotidianul Bild, citat de ziare.com. Mai multe persoane au alertat autoritatile, dupa ce au vazut oferta, extrem de generoasa de altfel, pe eBay: "Bebelus - colectie unica.

Ofer spre vanzare copilul meu nou-nascut pentru ca plange prea mult. Mascul, 70 de centimetri inaltime".
Pretul de plecare era de un euro, dar nimeni nu a licitat in primele doua ore, inainte ca oferta sa fie inlaturata de pe site, potrivit politiei.
Un purtator de cuvant al autoritatilor a declarat, sambata, ca mama copilului le-a spus ca totul a fost o gluma. El a precizat insa ca ancheta inceputa in acest caz va fi continuata. "Nu este clar inca. Detectivii desfasoara o ancheta in baza acuzatiei de trafic de copii", a declarat reprezentantul politiei.


"Am vrut sa vad daca cineva face vreo oferta. Mi-au luat copilul si l-au dus la spital, iar eu trebuie sa fac un test psihiatric saptamana viitoare", a precizat mama, o tanara de 23 de ani.
Copilul va ramane in custodia statului pana la rezolvarea cazului.
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeLun Mai 26, 2008 8:40 pm

Foarte interesante stirile astea monica_2077... pupici pupici
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 3:41 pm

Fumatul pasiv creste riscul de maladii infectioase la bebelusi


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] Parintii care fumeaza langa bebelusii lor contribuie la cresterea semnificativa a riscului ca micutii sa dezvolte maladii infectioase, potrivit unui studiu. Cercetatorii au descoperit ca bebelusii expusi la fumatul pasiv in primele sase luni de viata prezinta cu 45% mai multe riscuri de a fi spitalizati pentru tratarea unei maladii infectioase pana la implinirea varstei de opt ani.

In plus, 33% dintre copiii care au avut pe cineva care a fumat constant la o distanta maxima de trei metri de ei, in primele luni de viata, au avut nevoie de spitalizare. Copiii cu greutate mica la nastere expusi fumului de tigara au prezentat cu 75% mai multe probabilitati de a fi internati in spital pentru tratarea unor boli precum cele meningococice sau respiratorii pana la varsta de opt ani.

Copiii nascuti prematur au prezentat de doua ori mai multe riscuri de a necesita spitalizare pana la varsta de 8 ani. Totodata, fumatul pasiv slabeste sistemul imunitar al copilului si provoaca maladii respiratorii, potrivit cercetatorilor de la Universitatea din Hong Kong.

La studiu au participat 7.402 copii nascuti &ici rc;n Hong Kong, care au fost monitorizati pana la varsta de opt ani.



Vitaminele pot reduce eficacitatea tratamentelor anticancer


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]Vitaminele pot reduce eficacitatea tratamentelor anticancer, potrivit unui studiu realizat de cercetatorii americani publicat in Journal of the National Cancer Institute si preluat de telegraph.co.uk.
Chimioterapia si radioterapia distrug tumorile canceroase prim stimularea formarii de radicali liberi - molecule care, in general, au efect negativ asupra organismului pentru ca distrug ADN-ul si proteinele.
Antioxidantii continuti de vitamine elimina radicalii liberi, fenomen care este, in general, benefic pentru sanatate.
Din acest motiv, suplimentele alimentare care contin vitamine precum E si betacaroten pot reduce eficacitatea tratamentelor anticancer, potrivit cercetatorilor americani.
Profesorul Brian Lawenda, de la Centrul Medical Naval din San Diego, California, a revizuit datele puse la dispozitie de mai multe studii despre efectele radioterapiei, chimioterapiei si ale suplimentelor cu vitamine asupra organismului .
Potrivit sursei citate , din trei studii alese la intamplare, care au avut ca subiect radioterapia, unul a indicat ca suplimentele cu vitamine sunt asociate cu rate de supravietuire mai scazute in randul pacientilor cu cancer.
Niciun studiu despre chimioterapie nu a raportat scaderea ratei de supravietuire in randul pacientilor cu cancer care au luat si suplimente vitaminice. Insa cercetatorii spun ca toate studiile asupra subiectului au fost efectuate la scara prea mica pentru a fi concludente.


Multi pacienti incep sa ia suplimente cu vitamine dupa ce au fost diagnosticati cu cancer. Majoritatea spun ca astfel spera sa-si intareasca sistemul imunitar.
Cercetatorii spun ca problema ar mai trebui studiata si ca, intre timp, medicii ar trebui sa dea dovada de precautie atunci cand recomanda suplimente vitaminice.

Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 3:43 pm

multumim monica ca ne informezi pupici is foarte multe lucruri interesante si bine de stiut
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 3:48 pm

cu cea mai mare placere Admin pupii3
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 3:55 pm

te asteptam sa ne informezi cu noi stiri........doar tu esti stirista mamicilor&piticilor
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 6:05 pm

K am sa mai vin si cu alte stiri pupici
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 6:06 pm

te asteptam cu drag monica "corespondentul mamici&pitici" pupici
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 6:08 pm

Socant: O femeie a fost violata de 800 de ori de propriul tata




"Cand am vazut fotografia lui Fritzl la televizor, m-am prabusit pe canapea. Elisabeth era exact ca mine, iar Josef exact ca tata"




[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
O femeie din Marea Britanie a povestit ca tatal ei a violat-o de 800 de ori si a lasat-o insarcinata de sase ori pentru a incasa mai multe alocatii. Dupa ce a urmarit la televizor cazul austriacului Josef Fritzl, Anne Marie Wilson, in varsta de 38 de ani, a decis sa vorbeasca despre anii de cosmar la care a fost condamnata de catre tatal ei, noteaza "The Sun".


Tragica poveste a inceput cand Anne Marie avea doar 11 ani. Tatal ei, John McMillan, i-a spus ca trebuie sa nasca pentru ca familia lor sa beneficieze de mai multe alocatii de la stat. Tanara a ramas insarcinata de sase ori, a pierdut patru sarcini, unul dintre copii a murit la nastere, iar singurul copil care a supravietuit, o fetita, a murit dupa numai opt luni.

Similitudinile dintre povestea sa si cazul lui Elisabeth Fritzl, austriaca care a fost sechetrata in pivnita casei si violata de tatal sau timp de 24 de ani, au determinat-o pe Anne Marie sa vorbeasca despre cosmarul vietii ei."Tata m-a folosit ca sclava sexuala, ma viola o data pe saptamana.

Cand am vazut fotografia lui Fritzl la televizor, m-am prabusit pe canapea. Elisabeth era exact ca mine, iar Josef exact ca tata. Detaliile bolnave pe care le-am auzit mi-au readus totul in memorie", a povestit femeia, care a adaugat:"Tata nu m-a inchis niciodata in pivnita, dar a transformat casa noastra intr-o inchisoare virtuala, in care m-a incuiat cu teama, amenintari si abuzuri.

E un mostru bolnav care m-a distrus cu fanteziile lui depravate. Mi-a furat viata, nu mi-a mai lasat nimic".




















John McMillan (Foto: The Sun)











Relatia incestuoasa s-a consumat in locuinta familiei McMillan, unde Anne Marie locuia impreuna cu tatal ei, cu mama sa Annie, cu cinci frati si doua surori, iar abuzurile se intamplau fara stirea nimanui, si intotdeauna cand ceilalti membrii ai familiei lipseau de acasa.

Spre deosebire de cazul monstrului din Austria, John McMillan a recurs la dominarea psihica a fiicei sale. Britanica a declarat ca tatal sau a amenintat-o ca ii ucide mama cu un topor, in cazul in care spune cuiva ce i se intampla. In plus, i-a interzis sa mearga la scoala, si a impiedicat-o sa isi vada prietenii.

Cand a implinit 15 ani, nu i-a dat voie sa foloseasca contraceptive. Fata avea voie sa iasa din casa doar pentru a ridica alocatiile si pentru a cumpara tigari pentru tatal ei. In cele din urma, Anne Marie a gasit curajul sa fuga, a mers la politie si a denuntat abuzurile tatalui sau, iar in septembrie 2007, McMillan, care avea 62 de ani, a fost judecat la un tribunal din Edinburght.

Si-a recunoscut faptele, dupa ce probele ADN au demonstrat ca Jennifer, fetita moarta la 8 luni, era fiica sa. Barbatul a fost condamnat la trei ani de inchisoare. "A trebuit sa inchid usa inchisorii tatalui meu. Trebuia sa devin om normal. Acum, sunt in fine libera si pot incepe sa traiesc", a mai povestit femeia.
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 6:10 pm

incredibil ce tata
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Știri de peste tot 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 9:18 pm

Multumim ca ne ti la curent tot timpul cu stiri de peste tot.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeJoi Mai 29, 2008 10:48 am

Noul Windows, controlat prin atingerea ecranului


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]Windows 7, numele de cod al viitoarei editii a sistemului de operare Windows, va permite utilizatorilor sa controleze computerul prin intermediul atingerii ecranului.
Presedintele gigantului american, Bill Gates, si directorul general, Steve Ballmer, au prezentat, marti, noile caracteristici ale urmatorului sistem de operare pregatit de companie, bazate pe un software numit " multi-touch ". Noua generatie de Windows va fi lansata la finele anului 2009, potrivit lui Ballmer.


Posibilitatea de a controla computerul prin atingere cu mana ar putea revolutiona interactiunea dintre sistem si utilizatori, oferind o alternativa facila la cele mai populare elemente de interfata, respectiv tastatura, mouse-ul si tehnologiile touch-screen deja existente, bazate in pare parte pe utilizarea unui touch-pen, sau "stylus".


Prin introducerea tehnologiei multi-touch in sistemul de operare Windows, Microsoft incearca sa depaseasca rivalul Apple, care si-a bazat cel mai important succes pe display-ul touch-screen folosit la telefonul mobil iPhone , care s-a vandut in peste 6 milioane de exemplare in primele 11 luni de la lansare, potrivit datelor oficiale.


Dupa peste un deceniu de dezvoltare, noile moduri de interactiune cu computerul au evoluat suficient incat sa poata fi facute disponibile publicului larg, potrivit lui Bill Gates.
"Suntem intr-o situatie interesanta. In timp ce aproape toata interactiunea dintre utilizator si computer se face, inca, cu mouse-ul, in anii ce urmeaza vorbirea, cerneala electronica sau amprenta vizuala vor avea roluri din ce in ce mai importante", a afirmat Gates.


Software-ul multi-touch este construit pe baza unor aplicatii deja introduse in Windows Vista, care permit, punctual, utilizarea altor forme de interactiune.
Intr-o demonstratie a tehnologiei touch-screen care va fi introdusa in Windows 7, Microsoft a prezentat o noua aplicatie, denumita Touchable Paint , care permite utilizatorului sa picteze atingand ecranul cu degetele, precum si alte software-uri de organizare a fisierelor sau navigare a hartilor prin atingere.


Lansat la inceputul anului 2007, dupa amanari succesive, Windows Vista s-a vandut pana in prezent in 150 milioane de copii. Potrivit Microsoft, cea mai apreciata caracteristica a noului sistem de operare a fost schimbarea elementelor de interfata.
Sistemele de operare dezvoltate de Microsoft ruleaza in prezent pe circa 90% din computere, la nivel global.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeJoi Mai 29, 2008 10:56 am

Carnea de porc se va scumpi cu 15% din iulie, iar legumele si fructele, cu 50%


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] Din iulie, carnea de porc se va scumpi cu 10-15%, au anuntat, ieri, reprezentantii patronatelor de profil. Ei justifica aceasta noua crestere de pret prin aceea ca pretul furajelor s-a dublat in ultimul an. In plus, se apropie perioada concediilor in Europa Occidentala, cand consumul de carne creste.

Cei mai afectati de aceasta scumpire vor fi, ca intotdeauna, cele doua mari categorii sociale cu venituri reduse: pensionarii si familiile cu copii.

Scumpirea carnii de porc nu va fi urmata de cresterea preturilor la alte produse de stricta necesitate. "Painea nu cred ca va suferi vreo modificare de pret pana in toamna, in conditiile in care acum ne apropiem de perioada de recoltare", ne-a declarat Aurel Popescu, presedintele patronatului Rompan.

"La noi este ciudata aceasta scumpire chiar in mijlocul verii, dar in Europa, acum cresc preturile, pentru ca urmeaza o perioada de concedii si volumul de vanzari la produsele din carne va creste. Cum Romania face acum parte din aceasta mare piata, si noi vom fi influentati, mai ales ca importam cantitati considerabile de carne din Europa.

Se incearca sa se ajunga la un pret de echilibru. Daca in UE carnea se scumpeste cu 10-15%, evident, tendinta se va simti si la noi. Parerea generala a specialistilor din domeniu este ca preturile vor ramane ridicate", ne-a declarat Mihai Visan, vicepresedintele Asociatiei Romane a Carnii (ARC).

Potrivit analistilor din domeniu, cresterea consumului nu va influenta in vreun fel optimist modificarea preturilor. Si, ca peste tot, saracii vor fi cei care vor avea cel mai mult de suferit din aceste cresteri. Cei care castiga salariul mediu pe economie nu vor fi afectati major, insa pensionarii sau familiile cu copii vor simti din plin cresterea de pret.

Totusi, producatorii de legume ne dau vesti bune: legumele crescute in sere si solarii nu vor fi afectate de vreo scumpire in perioada urmatoare. "Singura influenta care ar putea determina cresterea preturilor la legume ar fi reprezentata de motorina folosita pentru transportul acestora din sere si solarii.

In schimb, productia marita va echilibra sau chiar diminua un pic preturile", ne-a declarat Aurel Tanase, director general al Organizatiei Interprofesionale Prodcom. Si pretul cerealelor ar putea creste "Daca e sa tinem cont de cresterile de pret la ingrasamant, combustibili si lipsa subventiilor la anumite cereale, este posibila o majorare a pretului cerealelor de 10-15%.

Dupa ploile din ultima vreme, ne asteptam, la grau, la o productie de 3.500-3.800 kg/ha, ceea ce ar insemna un total de 7-8 milioane de tone de grau. Scumpiri este posibil sa fie, dar in nici un caz nu vor depasi plafonul maxim mondial de 300 de euro/tona de grau.

Pe parcursul acestui an, am putea sa ne asteptam la cresteri de pret de 10-15% si la porumb si floarea-soarelui, dar asta in toamna, cand se va termina cu recoltatul", ne-a declarat Stefan Nicolae, presedinte Agrostar. O seceta ar putea da peste cap aceste previziuni.

Pentru ca in mod automat ar duce o noua scumpire a furajelor pentru animale. O alta scumpire care va lovi in cosul romanului este cea de la legumele si fructele de camp. "In cazul merelor pe valea Dambovitei, recolta a fost distrusa in proportie de 55% si se asteapta ca preturile sa creasca din acest motiv cu 60-65%.

La fel vorbim si in cazul prunelor, visinelor, cireselor si caiselor, ale caror recolte au fost distruse in proportie de 70%. Evident, o crestere de pret se va produce si aici si va fi tot de 60-65%, pentru ca tot ce a mai ramas trebuie tratat si aceasta implica din nou costuri", a ne-a declarat Tudor Dorobantu, secretar general al Agrostar.
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeJoi Mai 29, 2008 1:48 pm

Primul lucru care l-am facut am citi aceste minunate stiri.Sunt foarte interesante monica...multumim
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeVin Mai 30, 2008 11:14 am

imi face mare placere sa va instiintez cu cate ceva pupici
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeVin Mai 30, 2008 1:17 pm

Un copil de doi ani si jumatate a fost mutilat de un caine


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] Ionut Traischi, din comuna Mironeasa, judetul Iasi, in varsta de doi ani si jumatate, a ajuns la Spitalul de Copii "Sfanta Maria" cu rani foarte grave. El a fost mutilat de cainele familiei, care, desi se afla legat in curte, l-a muscat atat de tare pe copil, incat medicii afirma ca este posibil ca el sa ramana infirm pe viata.

Doina, mama baietelului, spune ca micutul se juca prin curte si a inceput sa se joace cu cainele. "S-a mai jucat si alta data cu el. Acum, am auzit tipete si m-am dus repede sa vad ce este, lucram in gradina, aproape de el. Cand am ajuns la copil, era plin de sange, cu hainele sfasiate si cainele il tinea in colti inca.

L-am tras si nu am reusit sa-l scot din botul animalului, a venit in cateva secunde sotul cu un par si a tras in caine pentru ca animalul sa dea drumul copilului", a spus femeia ingrozita. Copilul a fost dus la dispensar si de acolo, cu o ambulanta, Ionut a fost adus la Iasi.

"A venit cu rani foarte grave si viata lui este inca in pericol. Cainele i-a smuls bucati din muschii picioarelor si a fost deja operat. Va mai avea nevoie de mai multe operatii reconstructive si de luni intregi de recuperare si va ramane cu probleme la mers", a declarat dr.

Catalina Ionescu, din cadrul Spitalului de Copii "Sfanta Maria" Iasi.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeSam Mai 31, 2008 1:49 pm

Si-a ucis bebelusul si l-a aruncat pe geam, dupa ce a nascut intr-un camin din Iasi


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] O tanara de 21 de ani, din Iasi, este cercetata de politisti dupa ce a nascut un copil intr-un camin din campusul universitar "Tudor Vladimirescu", a ucis fatul si l-a aruncat pe geam, intr-un tomberon.

Fapta a fost descoperita de una dintre femeile de serviciu ale unui camin studentesc din campus. "Femeia a descoperit urme de sange in cabina unei toalete. A anuntat imediat politia si dupa cateva ore de cercetari a fost identificata suspecta, o tanara de 21 de ani.

Initial, Ionelia Caras a declarat ca a dormit la prietenul ei, care locuieste in acel camin si ca dimineata, cand a mers la baie, a avut un avort spontan. Fatul ar fi cazut in vasul de toaleta dupa care ea ar fi tras apa peste el. Nu a putut preciza cum a ajuns ulterior copilul in tomberon", a declarat agentul sef Virginia Pralea, din cadrul Inspectoratului Politiei Judetului Iasi.

Pe parcursul anchetei insa, fata a marturisit adevarul. Ea a nascut copilul viu, dupa care l-a bagat intr-o punga, l-a sufocat si l-a aruncat, pe geam, in tomberonul de gunoi care se afla chiar in spatele caminului. Legistii Institutului de Medicina Legala Iasi vor autopsia cadavrul fetitei nou-nascute.

Ionelia este cercetata in stare de libertate, aflandu-se internata la o maternitate ieseana unde primeste ingrijri de specialitate. Medicii spun ca ea este in afara oricarui pericol si este afectata de un sindrom postavort. Daca va fi gasita vinovata, tanara risca pana la 15 ani de inchisoare.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeSam Mai 31, 2008 1:49 pm

Impozitele vor putea fi platite pe internet de la 1 octombrie


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] Din 1 octombrie, persoanele fizice isi vor putea achita impozitele obtinute din anumite activitati comerciale direct pe internet, cu ajutorul cardurilor bancare. Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) va organiza o licitatie pentru sistemul de plata online, care va incasa impozitele.

Valoarea contractului este estimata intre 8 si 16 milioane de lei, pe o perioada de 3 ani, cu un singur operator. Companiile interesate de aceasta licitatie vor putea depune ofertele pana cel tarziu la inceputul lunii iulie. Una din conditiile care primeaza pentru preluarea acestui contract obliga ofertantii sa aiba o experienta de minimum trei ani si sa fi inregistrat o cifra de afaceri din tranzactiile online cu cardul bancar de cel putin 2,33 milioane de lei.
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Știri de peste tot Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitimeMar Iun 03, 2008 10:24 am

Si-a uitat copilul de un an in cada plina cu apa


O tanara de 25 de ani din Botosani a facut baie impreuna cu copilul de un an si l-a uitat in cada plina cu apa. Cateva ore mai tarziu, micutul a fost gasit mort de catre tatal sau. Liviu Alecu, de 25 de ani, a declarat politistilor ca duminica seara, cand a ajuns acasa, si-a gasit copilul mort in cada, in timp ce sotia lui dormea intr-o camera din apartament.

In urma cercetarilor s-a stabilit ca mama copilului, Diana-Simona Alecu, a consumat bauturi alcoolice si apoi a facut baie cu copilul in cada. Ea sustine ca nu isi mai aduce aminte ce a facut. Femeia este cercetata pentru ucidere din culpa.



Tanara violata in repetate randuri de fratele ei


[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] O adolescenta de 15 ani din judetul Vaslui a fost violata de fratele ei mai mare in timp ce parintii erau plecati de acasa. In urma cercetarilor s-a stabilit ca nu este prima data cand fata a fost agresata. La varsta de 12 ani, fratele ei a violat-o pentru prima data.

In toti acesti ani, fetei i-a fost teama sa povesteasca cuiva ce i s-a intamplat, insa, zilele trecute, dupa ce a fost din nou violata, ea i-a povestit unei prietene. Politia si Directia pentru Protectia Copilului au declansat o ancheta in acest caz.

Copila a fost luata deja din familie si este internata intr-un centru de plasament unde primeste ajutorul unui psiholog. Fratele agresor este cercetat pentru viol si incest si risca pana la 15 ani de inchisoare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Știri de peste tot Empty
MesajSubiect: Re: Știri de peste tot   Știri de peste tot Icon_minitime

Sus In jos
 
Știri de peste tot
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: STIRI MONDENE-
Mergi direct la: