Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Mini_i10Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Dumbra18Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Nb7711Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Minuna13Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Mini_i10

 

 Curatenia in casa. Placere sau necesitate?

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
carmen
nou nascut
nou nascut
carmen


https://servimg.com/view/12204282/373
feminin
Taur
Pisica
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 55
Varsta Varsta : 49
Localizare Localizare : Bucuresti
Data de inscriere Data de inscriere : 29/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Vlad-Stefan
bebe 2 :: bebe 2 :::

Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
MesajSubiect: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 2:13 pm

Dragele mele mamici... ce inseamna ptr voi curatenia in casa? placere sau necesitate sau cosmar?
Ce metode folositi? aveti o ordine anume de facut curat in casa? de exemplu ordinea matur apoi sterg prfaul, spal vasele, dulapul apoi aragazul dupa ce gatesc....
Ce ai facut azi in casa la capitolul curatenie?
Va astept... haideti sa facem schimb de harnicie rad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 5:26 pm

mie chiar imi place sa fac curatenie......mi se pare cosmar doar atunci cand sunt prea obosita si tre sa fac ordine ca s-au anuntat musafiri nu nu nu
daca e vorba de curatenie generala,incep cu stersul geamurilor,plimbatul aspiratorului peste tot,sters pe jos cu mopul,apoi ne ocupam de praful de pe mobila si pe unde se mai ascunde el.
aragazul incerc sa-l mentin mereu curat,cu toate ca bunicul meu (care sta cu mine) face exact invers;nu-i prea pasa de munca mea dar asta e...mai muncesc o data si dupa el.baie,la fel,o vreau mereu curata pt ca nu stii cine vine la tine si are nevoie la baie......eu cred ca baie si bucataria reprezinta oglinda femeii:smecher:
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Curatenia in casa. Placere sau necesitate? 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:07 pm

Eu sunt obsedata de cutatenie. La mine trebuie sa fie totul la locul lor si curate. Dar de cand cu bb nu prea mai am timp, dar ma chinui.
Sus In jos
elena_florescu
stau pe burtica
stau pe burtica
elena_florescu


Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Ahr0cd10
feminin
Leu
Maimuta
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 364
Varsta Varsta : 43
Localizare Localizare : navodari,constanta
Data de inscriere Data de inscriere : 25/03/2010

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Elena & Marius
bebe 1 :: bebe 1 ::: Darius George
bebe 2 :: bebe 2 :::

Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeLun Apr 19, 2010 1:30 pm

Cum cureti frigiderul?

In contact cu alimentele, frigiderul este invadat de bacterii.

Bineinteles ca este indicat sa-l cureti regulat, insa nu cu orice!

Cand cureti frigiderul?

Un frigider trebuie sa fie curatat in fiecare saptamana. Daca esti atenta si ambalezi corect alimentele, il poti curata si la 2 saptamani. In plus, iti trebuie un frigider gol pentru a-l curata bine, deci e bine sa astepti sfarsitul de saptamana pentru a actiona, inainte de a merge la cumparaturi.

Cum il cureti?

Interiorul:

  • Nu utiliza produse menajere: acestea pot fi toxice, daca nu clatesti perfect. Aceste produse degaja de obicei si mirosuri puternice, care se pot impregna in mancare.


  • Nu folosi clor! Acesta face ca bacteriile prezente in frigider sa devina rezistente atat la frig, cat si la produse chimice de curatat.

  • Curata cu un amestec de otet si apa. Freaca cu buretele si usuca cu o carpa curata.

    Exteriorul:

  • Pentru a curata exteriorul, se gasesc in comert produse adaptate materialelor din care e confectionat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Poti sa speli si cu apa si sapun.

    Nu uita sa dai din cand in cand cu aspiratorul peste condensator (grila situata in spatele frigiderului). Praful se acumuleaza in acest loc, si caldura nu mai e evacuata la fel de bine.
  • Sus In jos
    elena_florescu
    stau pe burtica
    stau pe burtica
    elena_florescu


    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Ahr0cd10
    feminin
    Leu
    Maimuta
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 364
    Varsta Varsta : 43
    Localizare Localizare : navodari,constanta
    Data de inscriere Data de inscriere : 25/03/2010

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Elena & Marius
    bebe 1 :: bebe 1 ::: Darius George
    bebe 2 :: bebe 2 :::

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeLun Apr 19, 2010 1:33 pm

    Cum ii redai stralucirea gresiei?
    Timpul, pasii, produsele de intretinere neadecvate matuiesc suprafata odata lucioasa a gresiei.

    Iata cateva sfaturi pentru a-i reda gresiei stralucirea de odinioara!

    Intretinerea regulata

    Gresia, mai ales aceea din camerele foarte frecventate, necesita o intretinere regulata pentru a evita ca murdaria sa intre in porii ei si sa o matuiasca prematur. Cumpara produse speciale pentru curatarea gresiei, cat mai putin agresive, si dilueaza-le in apa calaie.
    Contra gresiei foarte murdare

    Solutiile din comert nu vor reusi sa-i vina de hac murdariei vechi. Inarmeaza-te cu un burete cat mai mare, imbibat cu otet alb, mai mult sau mai putin diluat, in functie de amploarea distrugerilor.

    Daca solul e foarte gras, ia o perie de paie si freaca [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cu apa calda si sapun negru. Daca mai raman urme, foloseste local o carpa imbibata cu benzina. Rezultatele vor fi vizibile: fara murdarie, gresia va straluci!
    Obiectiv stalucire maxima!

    Cu cat trec anii, solul risca sa-si piarda stralucirea. Daca gresia e alba, sterge mai intai cu un produs special pentru geamuri, care ii va reda aspectul satinat.

    Pentru toate celelalte culori, daca esti adepta metodelor naturale de curatare, spala cu lapte pur, apoi lasa la uscat. Stralucire garantata!

    Daca gresie e din ceramica, poti sa o freci cu o jumatate de lamaie. Las-o sa actioneze o ora, apoi spala cu apa.

    Ultima solutie pentru o stralucire maxima a solului din ceramica: uleiul de in. Dupa ce ai spalat pe jos cu o solutie speciala de curatare a gresiei, usuc-o minutios cu o carpa uscata si aplica cu pensula un prim strat de ulei. Dupa ce se usuca, da si al doilea strat. Va fi o adevarata baie de intinerire pentru gresia imbatranita!
    Sus In jos
    elena_florescu
    stau pe burtica
    stau pe burtica
    elena_florescu


    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Ahr0cd10
    feminin
    Leu
    Maimuta
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 364
    Varsta Varsta : 43
    Localizare Localizare : navodari,constanta
    Data de inscriere Data de inscriere : 25/03/2010

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Elena & Marius
    bebe 1 :: bebe 1 ::: Darius George
    bebe 2 :: bebe 2 :::

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeLun Apr 19, 2010 2:52 pm

    O bucatarie mereu curata

    Bucataria este locul in care mereu se gaseste ceva de "dereticat".

    Fie ca doar aranjezi lucrurile imprastiate sau faci curatenie generala, in bucatarie trebuie sa fie mereu "luna", deoarece este locul in care vor sta alimentele pe care urmeaza sa le consumi.

    Mai mereu sunt multe lucruri de facut in bucatarie, mai ales daca te numeri printre gospodinele care gatesc zilnic. Iar gatitul zilnic presupune si destul de multa umezeala, un mediu preferat de multe bacterii daunatoare.

    Oriunde te uiti in jur, in bucatarie, exista locuri care pot fi intesate de bacterii. Chiuveta, cosul de gunoi, cuptorul cu microunde, hota sau tocatoarele sunt mereu in contact cu alimentele, iar tu trebuie sa te asiguri ca bucataria ta ramane in perfecta stare de curatenie.

    Pentru a-ti fii mai usor sa realizezi acest lucru, tine cont de cateva sfaturi:


  • Curata foarte bine tocatoarele
    De fiecare data cand tocam ceva pe tocator, mici taieturi se adauga celor deja existente in lemnul tocatorului, fante in care se ascund resturi de alimente.

    Poate avem impresia ca am spalat temeinic tocatorul dupa ce am gatit, insa cercetarile au aratat de fiecare data ca raman foarte multe resturi alimentare ascunse acolo. Iar detergentul de vase nu poate distruge bacteriile care vor inunda lemnul.

    Asa ca nu te sfii ca de fiecare data cand il vei spala de acum inainte, sa folosesti si un dezinfectant pentru lemn. Asta in cazul in care nu vrei sa optezi pentru un tocator de plastic, mult mai putin predispus la invazia de bacterii.


  • Dezinfecteaza bine alimentele
    Poate rosiile cumparate par curate iar jetul de apa prin care tocmai le-ai trecut, suficient sa indeparteze orice mizerie de pe ele, insa daca le vei aseza in frigider langa oua, ai muncit degeaba.

    Foarte multe bacterii trec cu usurinta de pe un aliment pe altul sau se dezvolta mai usor daca invecinam anumite alimente. Tine fiecare aliment in recipientul sau, inchis etans si nu vei mai avea batai de cap.

  • Evita dezordinea in bucatarie
    O bucatarie aglomerata este greu de curatat si de regula din lipsa de spatiu suficient, multe lucruri sunt depozitate unele peste celelalte. Iar cand vine vorba de curatat fiecare coltisor, se face automat rabat de la calitate, pentru ca nu este suficient loc pentru toate.

    Pastreaza in bucatarie doar lucrurile necesare gatitului. Ustensilele de gatit, aparatura casnica si frigiderul. Iar frigiderului fa-i odata pe saptamana "recensamantul alimentelor". Nu tine in el alimente pe care nu le consumi. Ocupa loc inutil si risca sa se strice in timp.

  • Tine mereu curata aparatura casnica si vesela
    Indiferent ca esti intr-o mare graba si ai doar 10 minute in care sa iti incalzesti si mancarea la microunde si sa o si mananci, nu lasa niciodata vase murdare in chiuveta sau cuptorul cu microunde murdar.

    Iti ia 30 de secunde sa speli farfuria si inca 1 minut sa cureti cuptorul. Dupa 2 ore iti va lua cel putin dublu ca timp, deoerece resturile alimentare se intaresc. Iar bacteriile de abia asteapta un vas murdar!
  • Sus In jos
    sorina.popia
    Admin
    Admin
    sorina.popia


    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Ahr0cd10
    feminin
    Scorpion
    Caine
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
    Varsta Varsta : 41
    Localizare Localizare : calarasi
    Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
    bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
    bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeLun Apr 19, 2010 10:50 pm

    Eu ma cert mereu cu sotul pe tema curateniei...sunt nebuna dupa curatenie.....tot timpul stau cu gura pe ei///mai ales in baie si bucatarie.....zilnci fac curatenie peste tot.....sters praful aspirat spalat geamuri spalat pe jos.....etc.......asta e daca tot stam acasa.....tre' sa facem
    Sus In jos
    https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
    olesean
    moderator
    moderator
    olesean


    feminin
    Berbec
    Cocos
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 549
    Varsta Varsta : 43
    Localizare Localizare : italia
    Data de inscriere Data de inscriere : 20/03/2010

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Constantin si Olesea
    bebe 1 :: bebe 1 :::
    bebe 2 :: bebe 2 ::: Laura iubitica lui Alex:25.05.2009

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeMar Apr 20, 2010 11:42 am

    asa e cuscra ,si mie imi placesa fie curat, insa uneori imi cad miinele acum fac curat si cand ma uit din urma Laura face la loc [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
    Sus In jos
    sorina.popia
    Admin
    Admin
    sorina.popia


    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Ahr0cd10
    feminin
    Scorpion
    Caine
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
    Varsta Varsta : 41
    Localizare Localizare : calarasi
    Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
    bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
    bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeMar Apr 20, 2010 11:58 am

    da......asa si ai mei fac.....toata ziua sunt dupa ei....nu stiu dar pe parchet o frimitura arata urat,parca nu s-a facut curat de mult.Eu cred ca sunt exagerata uneori cu curatenia.
    Sus In jos
    https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
    olesean
    moderator
    moderator
    olesean


    feminin
    Berbec
    Cocos
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 549
    Varsta Varsta : 43
    Localizare Localizare : italia
    Data de inscriere Data de inscriere : 20/03/2010

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Constantin si Olesea
    bebe 1 :: bebe 1 :::
    bebe 2 :: bebe 2 ::: Laura iubitica lui Alex:25.05.2009

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeMar Apr 20, 2010 4:01 pm

    [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine] asa e cuscra dar ce sa-i facem, avem copii avem si treaba de facut [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
    Sus In jos
    elena_florescu
    stau pe burtica
    stau pe burtica
    elena_florescu


    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Ahr0cd10
    feminin
    Leu
    Maimuta
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 364
    Varsta Varsta : 43
    Localizare Localizare : navodari,constanta
    Data de inscriere Data de inscriere : 25/03/2010

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Elena & Marius
    bebe 1 :: bebe 1 ::: Darius George
    bebe 2 :: bebe 2 :::

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeMar Apr 20, 2010 4:29 pm

    Oricat ne-am stradui copii ne ajuta sa nu ne plictisim asa ca spor la treaba fetele!!!! [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
    Sus In jos
    sorina.popia
    Admin
    Admin
    sorina.popia


    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Ahr0cd10
    feminin
    Scorpion
    Caine
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
    Varsta Varsta : 41
    Localizare Localizare : calarasi
    Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
    bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
    bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeMar Apr 20, 2010 9:04 pm

    da....si ce folositor este dupa ora 5 (pm.).....ca atunci sunt obositi si stau mai cuminti.
    Sus In jos
    https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
    elena_florescu
    stau pe burtica
    stau pe burtica
    elena_florescu


    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Ahr0cd10
    feminin
    Leu
    Maimuta
    Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 364
    Varsta Varsta : 43
    Localizare Localizare : navodari,constanta
    Data de inscriere Data de inscriere : 25/03/2010

    Familia mea:date despre tine
    mami si taty mami si taty: Elena & Marius
    bebe 1 :: bebe 1 ::: Darius George
    bebe 2 :: bebe 2 :::

    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitimeMier Apr 21, 2010 3:34 pm

    la mine Darius doarme pana pe la 16 17 si apoi o luam de la capat ... prefer sa iesim dar cand ne intoarcem o ia de la inceput cu deranjul .... dar il las ca doar e mic si poate ca am nevoie si eu de conditie fizica,nu? [Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Empty
    MesajSubiect: Re: Curatenia in casa. Placere sau necesitate?   Curatenia in casa. Placere sau necesitate? Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Curatenia in casa. Placere sau necesitate?
    Sus 
    Pagina 1 din 1
     Subiecte similare
    -
    » La casa sau la bloc?
    » Cum ne jucam in casa?
    » CASA NOASTRA IN ORASUL NOSTRU.......
    » CASA,UN..."CAMP MINAT"

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
     :: SWEET HOME!!!-
    Mergi direct la: