Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Mini_i10TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Dumbra18TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Nb7711TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Minuna13TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Mini_i10

 

 TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Empty
MesajSubiect: TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''   TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Icon_minitimeMar Iul 01, 2008 1:50 pm

Primele incercari ala proaspetelor mamici de a-si hrani copilasul pot sa fie stangace si nesigure. Amandoi trebuie sa invete, caci suptul este o “munca” grea atat pentru bebe cat si pentru mama. Natura ne ajuta, copilasul se naste cu reflexul de supt, iar laptele de mama este cel mai bun pentru copil deoarece este adecvat si se adapteaza permanent nevoilor copilului, este steril, se “serveste” la temperatura optima, este usor digerabil si intotdeauna disponibil, nu dezvolta niciodata reactii alergice si protejeaza bebelusul de boli, nu numai de cele infectioase dar si de aparitia anemiei, a unor boli neoplazice, defecte ale dentitie si de vorbire, obezitate, diabet zaharat.
Fiecare mama are lapte adecvat copilului ei. La inceput se secreta colostrul, bogat in proteine, saruri minerale si anticorpi.Ulterior se stabilizeaza compozitia laptelui continand substantele necesare cresterii fizice si mentale a copilului. Deseori intalnim mame afirmand ca laptele lor este “slab”. Gresit! Aspectul mai apos al laptelui de mama este normal la inceputul fiecarei supt dar, pe masura ce se goleste sanul, laptele devine mai gros si va da senzatia de satietate copilului.
Desigur ne-am astepta ca nou-nascutul “ sa manance si sa doarma”, dar cel mai des in primele zile de viata inca nu au un ritm al zilei, deseori sunt mai activi noaptea si avem impresia ca plang nemotivat. De aceea in primele zile se recomanda alaptatul des, chiar de 8-12 ori, la interval de 1,5-2 ore,oferind copilului ambii sani la fiecare masa timp de 1-2 saptamani, apoi alternativ cate un san la o masa. Ritmul supturilor se va regla de la sine si numarul de mese descreste si va fi din 3 in 3 ore dupa varsta de 2-3 saptamani, apoi din 4 in 4 ore dupa 3-4 luni.
De unde stim totusi ca bebelusul suge suficient si primeste destul lapte. Daca creste in greutate (100-120 g pe saptamana), daca uda cel putin 6 scutece pe zi, are scaun moale, des la fiecare supt, se aude cum inghite iar sanii se inmoaie dupa supt putem fi linistiti ca copilul se satura. Cantitatea de lapte consumata la fiecare masa difera de la copil la copil, dar nu este important cat suge ci sa creasca in greutate!
Mamele care alapteaza trebuie sa se alimenteze cu multe proteine, fructe, legume si mai putine grasimi si dulciuri concentrate. E indicat sa evitati condimentele, usturoiul cafeaua si racoritoarele cu continut de cofeina, se interzice fumatul, consumul de alcool si medicamente fara prescriptie medicala.Este recomandat consumul de lichide in cantitate suficienta, odihna, se poate continua tratamentul vitaminic si cu preparate de fier inceput in timpul sarcinii , deoarece alaptatul “cere” resurse importante de nutrienti, vitamine si minerale din partea organismului matern. Dar cel mai important lucru este increderea in fortele proprii!

Mamele care alapteza trebuie sa fie atente la multe aspecte: pe langa grija fata de alimentatia lor e necesara si grija pentru protejarea si intretinerea sanilor.
Acest lucru este necesar deoarece pot apare si unele probleme pe parcursul alaptarii dintre care cele mai importante sunt furia laptelui,
ragadele mamelonare si mastita.
Furia laptelui apare cand sanii se umfla si se intaresc, de obicei in zilele 3-5 dupa nastere. Se poate preveni daca se alapteaza frecvent la inceput dar odata instalata necesita masaj si golirea sanului manual sau cu pompa (manevra ce poate fi dureroasa), inaite se pot aplica comprese umede si calde 15-20 de minute, iar dupa muls se aplica comprese reci.
Ragadele sunt fisuri ce pot apare la nivelul mamelonului, uneori dureroase sau chiar sangerande si servesc drept poarta de intrare pentru bacteriile din cavitatea bucala a bebelusului ducand la mastita. Se pot evita prin pregatirea mamelonului in timpul sarcinii (se pot freca cu un prosop mai dur dupa dus), prin aplicarea pe mamelonul uscat a unor creme continand uleiuri vegetale sau lanolina cu efect hidratant si de prevenire a iritatiilor mentinand pielea moale si supla, si printr-o tehnica corecta de alaptat. Odata aparute ragadele se pot vindeca daca se alapteaza mai des, incepand cu sanul care doare mai putin sau sau prin alaptat cu mamelon artificial. Se poate intrerupe alaptatul pentru cateva mese iar sanul se va mulge cu mana sau cu pompa iar laptele se administreaza cu lingurita, deoarece folosirea tetinei poate perturba reflexul de supt.Se pot aplica pe san creme sau comprese cu efect antibacterian si antiinflamator care sa previna infectarea ragadelor, stimuleaza procesul de regenerare a epiteliului si are efect de calmare. Sanul se lasa dezvelit mai mult timp, iar alaptarea se incepe cat mai repede pentru ca copilasul sa nu “uite” sa suga.
Mastita reprezinta infectia tesului mamar în special de catre bacterii din cavitatea bucala a copilasului. Apare mai frecvent la mamele care isi alapteaza primul copil, în urma aparitiei ragadelor și prin tehnica defectuoasa de alaptare, acumularea respectiv eliminarea incompleta a alaptelui din san. Se manifesta prin febra, cefalee, senzatie de oboseala, durere vie la nivelul sanului, roseata si tumefactie locala, sensibilitate la palpare, sanii devin asimetrici. Daca constatati aceste modificari trebuie sa va adresati medicului care va va prescrie antibiotice, antialgice, antipiretice. De obicei se recomanda continuarea alaptarii, rareori fiind necesar ablactatea sau tratament chirurgical.
Trecand peste aceste prime obstacole sa nu uitati ca alaptatul este si trebuie sa fie o bucurie pentru amandoi! Ca viitoare mamica va doresc multa rabdare si succes.
Sus In jos
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Empty
MesajSubiect: Re: TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''   TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Icon_minitimeMar Iul 01, 2008 10:31 pm

multumim andreea86 pt toate subiectele postate!sunt foarte interesante!Tare mult mi-am dorit si eu sa alaptez...dar din diferite motive nu am putut decat 2 sapt si nici in acelea cum trebuia!laptele nu-i era de ajuns si nici putere nu avea sa suga,fiindca in primele zile pana mi-a venit lactatia(facand cezariana, lactatia intarzie) fetita s-a obisnuit cu biberonul!dar ce bibiron!!!! incredibil avea gaura tetinei de parca nu hraneai un bebelus,ci un om mare!!!se inneca piticuta mea cand sugea din asemenea chestie!iar cand ttrebuia s-o alaptez eu...prefera sa planga sau sa adoarma cu "titi"in gurita!si asa...plang rau si ma mulgeam!of,of!!!
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Empty
MesajSubiect: Re: TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''   TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Icon_minitimeMar Iul 01, 2008 10:42 pm

Pentru mine a fost un chin cele 10 luni cat l-am alaptata pe Andrei,dureri de masele(nu aveam voie sa iau nimic contra durerilor)nopti nedormite teroare acum tre sa fac antrenament iar pentru urmatorul bb
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Empty
MesajSubiect: Re: TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''   TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Icon_minitimeMar Iul 01, 2008 10:56 pm

nici eu nu lam alaptat mult pe alex. Doar 3 luni. Ca am afcut furia laptelui si mam operat.
Sus In jos
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Empty
MesajSubiect: Re: TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''   TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Icon_minitimeMier Iul 02, 2008 4:38 pm

IMI PARE RAU ANDREEA86!SI PRIETENA MEA A PATIT LA FEL!
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Empty
MesajSubiect: Re: TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''   TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Icon_minitimeVin Iul 11, 2008 11:29 am

Si mie mia parut rau ca nu lam mai putut alpta la san mai ales ca am avut destul lapte plang
Sus In jos
Continut sponsorizat





TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Empty
MesajSubiect: Re: TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''   TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII'' Icon_minitime

Sus In jos
 
TOTUL DESPRE ,,PERIOADA ALAPTARII''
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Totul despre celulita
» TOTUL DESPRE VEDEREA COPIILOR
» Totul despre "Aloe Vera"
» Adolescenta, O Perioada Din Ce In Ce Mai Scurta?
» Adolescenta, Perioada Cu Cel Mai Mult Efort Psihic?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: