Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Mini_i10BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Dumbra18BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Nb7711BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Minuna13BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Mini_i10

 

 BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Empty
MesajSubiect: BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!   BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Icon_minitimeJoi Mai 08, 2008 12:28 pm

Ce traditii si obiceiuri sunt la tine in oras.?Ce rol au nasii?Ce trebuie sa cumpere nasii?
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
Vizitato
Vizitator




BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Empty
MesajSubiect: Re: BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!   BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Icon_minitimeJoi Mai 08, 2008 12:40 pm

Cate bordeie,atatea obiceiuri
Sa va povestesc cum am facut noi botezul;am fost la cumparaturi cu nasul ca sa luam hainutele -incepand cu cele de la piele (bluzita,ciorapei,pantalonasi,pulover,gecuta.pantofiori,un prosop de baie si panza in care a prins-o dupa botez) si bineinteles tot el a luat si lumanarea.Dupa botez am venit aks si se spune k bebe tre sa doarma in hainutele luate si invelit cu panza in care a fost prins;si se mai spune ca nasul tre sa faca o cruce pe tocul usii de la intrare cu lumanarea de botez.Acum nu stiu cum e cu baita facuta de nas,se face in aceeasi zi sau a doua zi?noi am facut seara,dupa botez;a venit mama nasului si i-am facut.In cadita cu apa i-am pus aghiazma,lapte,petale de flori,bani (monezi si de hartie),busuioc,aur si un pic din uleiul pe care l-am avut la biserica (preotul care a botezat-o pe Irina ne-a cerut sa aducem un prosop si un sapun care au ramas la el si o sticla de ulei care ne-a dat-o acasa);apa de la baita am aruncat-o la un pom roditor (asa ni s-a spus ca se face)
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Empty
MesajSubiect: Re: BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!   BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 4:46 pm

la noi nasa i-a cumparat hainute pentru botez,lumanare si plateste la popa tot...in ziua cand faci botezul imbraci bb cu hainutele cumparate de nasi mergi la biserica si dupa aceea la masa,depinde cat de mare faci botezul si cati invitati ai,daca sunt multi invitati si iti permiti faci la local daca nu acasa...cam asa e pe la noi
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Empty
MesajSubiect: Re: BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!   BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 8:20 pm

si la noi ca la monica.
Sus In jos
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Empty
MesajSubiect: Re: BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!   BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Icon_minitimeSam Iun 14, 2008 10:47 am

intr-adevar,cate bordeie,atatea obiceiuri!Noi,cand am venit de la biserica...am asezat-o in patut pe o oglinda!Se spune ca imediat dupa botez...se aseaza copilul pe oglinda ca sa aibe mai mult noroc si mai ales sa fie frumoasa si mandra!Nasa face chestia asta!E interesant!
Sus In jos
cosdena@yahoo.com
stau pe burtica
stau pe burtica
cosdena@yahoo.com


BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Ahr0cd10
feminin
Leu
Cocos
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 479
Varsta Varsta : 42
Localizare Localizare : brasov
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2008

BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Empty
MesajSubiect: Re: BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!   BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Icon_minitimeSam Iun 14, 2008 10:48 am

A!Si inca ceva!Se mai spun cateva vb,dar spre rusinea mea....le-am uitat!
Sus In jos
Continut sponsorizat





BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Empty
MesajSubiect: Re: BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!   BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!! Icon_minitime

Sus In jos
 
BOTEZUL BEBELUSULUI NOSTRU!TAIEREA MOTULUI!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sanatatea bebelusului
» ACTIVITATILE COPILULUI NOSTRU
» URMARILE SI SINDRUMUL BEBELUSULUI SCUTURAT
» stylistul nostru.Cum ne ingrijim parul
» CASA NOASTRA IN ORASUL NOSTRU.......

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Onomastica bebelusilor,poze,idei ptr prima petrecere-
Mergi direct la: