Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
MAMA DUPA NASTERE. Mini_i10MAMA DUPA NASTERE. Dumbra18MAMA DUPA NASTERE. Nb7711MAMA DUPA NASTERE. Minuna13MAMA DUPA NASTERE. Mini_i10

 

 MAMA DUPA NASTERE.

In jos 
AutorMesaj
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


MAMA DUPA NASTERE. 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

MAMA DUPA NASTERE. Empty
MesajSubiect: MAMA DUPA NASTERE.   MAMA DUPA NASTERE. Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 8:13 am

Nasterea copilului este un moment vital in viata unui cuplu, care determina schimbari importante si formarea unor noi deprinderi, pt care este nevoie de rabdare, buna dispozitie si ordine.
Ginecologul recomanda mamei solutii pt orice problema care o preocupa pe mama, durere su neliniste, indumando in ceea ce privesc anticonceptionalele si planificarea familiei.
De obicei, la 6 sapt dupa nastere este necesar un control medical al mamei, care cuprinde analiza sangelui si a urinei, controlul tensiunii arteriale si un control ginecologic.
Prima menstruatie, posibil la 6 sapt dupa nastere, este mai abundenta si dureaza mai mult decat de obicei. In cazul mamelor care alapteaza poate sa apara la sf perioadei da alaptare.
Cusaturile, daca exista, intind pialea si dor in primele zile. Intro saptamana insa firele se absorb sau se scot. Aceste zone trebuie pastrate in totdeauna curate, prin spalare cu apa calduta, pt a evita o eventuale infectie.
Curatenia mamei este importanta atat pt igiena mamei cat si pt copil. Eventualii microbi pe care mama ii poarta sunt usor de transmis si copilului.
Ginecologul va va sfatui cand puteti face prima baie dupa nastere si cum sa va ingrijiti regiunea organelor genitale. Pana atunci este permis doar spalatul local si dusuri usoare.
Dupa nastere dintii sunt predispusi la carii si unghiile devin fragile pt ca, in perioada sarcinii, organismul transmite fatului cea mai mare cant de calciu.

Dragi mamici imi cer scuze daca vam plictisit cu ce am scris, dar pate ati observat ca pe forum avem si viitoate mamici si e bina sa le spunem si sa le invatam fiecate pas din timpul di dupa sarcina. VA MULTUMESC PT INTELEGERE si va asteptam si pe voi cu sfaturi. pupici
Sus In jos
 
MAMA DUPA NASTERE.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum te ingrijesti dupa nastere?
» Pete din nastere
» Cum e sa fi mama?!?
» Gelosul lui mama
» O MAMA FERICITA...NU DOAR UN VIS

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: