Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Mini_i10Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Dumbra18Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Nb7711Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Minuna13Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Mini_i10

 

 Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Empty
MesajSubiect: Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?   Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 10:08 pm

Poti preveni complicatiile si poti fi sigura ca vei avea un copil sanatos prin controale medicale prenatale (de cum ai aflat ca esti insarcinata). Femeile insarcinate merg la medic de obicei o data pe luna in timpul primelor 7 luni de sarcina, apoi de doua ori pe luna, apoi o data pe saptamana cand se apropie nasterea. In timpul acestor vizite medicul poate urmari cresterea copilului tau, poate identifica orice problema aparuta si te poate sfatui cum sa ramai sanatoasa. Prima vizita este cea mai lunga. Medicul isi va pune o serie de intrebari pentru a calcula data la care vei naste si daca exista riscuri in legatura cu sarcina. Intrebarile vor include data ultimei menstre, existenta unor sarcini anterioare, folosirea de medicamente sau alcool, expunerea la boli cu transmitere sexuala. Medicul iti va face un examen ginecologic complet. In timpul fiecarei vizite, medicul iti va verifica tensiunea arteriala, va tine evidenta cresterii tale in greutate, va recomanda un test de urina pentru diabet si infectii, analize ale sangelui pentru anemie, BTS si probleme ale rinichilor. Medicul va urmari de asemenea cresterea copilului prin masurarea uterului, examinarea abdomenului si ascultarea inimii fatului.
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
geani
merg deabusilea
merg deabusilea
geani


Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 654
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : focsani
Data de inscriere Data de inscriere : 14/05/2008

Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?   Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Icon_minitimeSam Iul 05, 2008 10:40 am

da admin eu de cand am aflat ca sunt insarcinata am mers la doctor in fiecare luna si o data la 3 luni imi facea ecografi,iar controale ginecologice imi facea de fiecare data cand ma duceam pana la 9luni ma urcat pe scaunul ala
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?   Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Icon_minitimeSam Iul 05, 2008 1:32 pm

Si eu am mers la medicul de familie din prima clipa de cand am stiut ca sunt insarcinata, mergeam la medicul de familie lunar si la ginecolog la fel...eu am avut amenintare de avort si am luat medicamente pentru mentinere de sarcina pana la sapte luni,am fost si in spital de doua ori asa ca a trebuit sa stau sub supraveghere medicala...ne-am dorit foarte mult sarcina asta si nu vroiam s-o pierd
Sus In jos
geani
merg deabusilea
merg deabusilea
geani


Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 654
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : focsani
Data de inscriere Data de inscriere : 14/05/2008

Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?   Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 4:57 pm

si eu monica am avut amenintare de avort la 7 luni am stat in spital o saptamana cu perfuzie
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?   Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 5:56 pm

Eu am avut amenintare de avort de cum am aflat ca sunt insarcinata. Primele 4 luni am stat doar in pat si restul cand acasa cand la spital. Dar multumesc la dumnezeu ca acum am un bb minunat si sanatos
Sus In jos
monica_2077
utilizator sef
utilizator sef
monica_2077


Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Ahr0cd10
feminin
Fecioara
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 3769
Varsta Varsta : 53
Localizare Localizare : Baia-Mare
Data de inscriere Data de inscriere : 09/05/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Denisa Andreea 16.02.1995
bebe 2 :: bebe 2 ::: Karla Maria 01.08.2007

Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?   Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 5:58 pm

Da asa e Andreea toate trebuie sa multumim lui Dumnezeu ca avem copii sanatosi si frumosi,poate ca fiecare mamica in felul ei a avut ceva probleme pe timpul sarcinii.
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?   Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Icon_minitimeVin Iul 11, 2008 11:30 am

Da monica ei sunt acuma cei mai importanti
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Empty
MesajSubiect: Re: Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?   Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala?
» Cat avea bebelul cand ati plecat in concediu pentru prima data cu el?
» Decoratii si invitatii de nunta, detalii pe care nu trebuie sa le uitati pentru ca ziua fericita sa fie perfecta
» Trebuie sa alaptezi?
» 5 intrebari de care nu trebuie sa te jenezi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: PRECONCEPTIE-
Mergi direct la: