Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Mini_i10Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Dumbra18Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Nb7711Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Minuna13Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Mini_i10

 

 Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala?

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Empty
MesajSubiect: Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala?   Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 10:15 pm

Este important sa-ti lasi corpul sa se odihneasca dupa sarcina si nastere. Ai nevoie de timp si energie pentru a avea grija de tine si copilul tau. Iti poti recapata fertilitatea si poti ramane insarcinata dupa 6 saptamani de la nastere, chiar inainte de a avea menstruatie. Alaptarea la san va intarzia perioada fertila (in conditiile descrise mai sus). Va trebui sa incepi sa te gandesti la planificare familiala inainte de nastere. Daca intentionezi sa alaptezi va trebui sa alegi o metoda care sa nu afecteze laptele de la san. Acestea sunt: metoda amenoreei de lactatie, prezervativele, pilula monohormonala, dispozitivul intrauterin sau contraceptivele injectabile. Daca nu alaptezi, poti folosi si contraceptivele orale combinate incepand cu 3-6 saptamani de la nastere. Doua metode contraceptive nu sunt indicate dupa nastere. Metodele bazate pe recunoasterea perioadei fertile nu sunt usor de folosit dupa nastere sau in timpul alaptarii. Este dificil de prevazut perioada fertila inainte de prima menstruatie. Diafragma, de asemenea nu poate fi utilizata 12 saptamani dupa nastere, timp in care uterul si colul uterin revin la normal. Daca nu ai probleme medicale dupa nastere, tu si partenerul tau puteti incepe sa aveti relatii sexuale atunci cand consideri ca este confortabil pentru tine.
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
camilili
nou nascut
nou nascut
camilili


Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Ahr0cd10
feminin
Taur
Sobolan
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 163
Varsta Varsta : 39
Localizare Localizare : Radauti
Data de inscriere Data de inscriere : 25/05/2008

Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Empty
MesajSubiect: Re: Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala?   Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 11:40 pm

Chiar azi am fost la medic(controlul la 6 saptamani) si l-am intrebat despre metodele contraceptive pe care le-as putea utiliza..Mi-a recomandat ceva spermicide deocamdata(ovule) care sa nu afecteze pe beb..inca alaptez..insa mi-a zis ca de indata ce termin cu alaptatul voi putea lua contraceptive orale fara nici o problema..
Sus In jos
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Empty
MesajSubiect: Re: Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala?   Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Icon_minitimeDum Iun 01, 2008 11:48 pm

eu nu mai vreau sa mai planific nimica, dar nu stiu daca voi iesi cu sotul la capat!!!!!! plang
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Empty
MesajSubiect: Re: Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala?   Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala? Icon_minitime

Sus In jos
 
Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?
» EU ITI DARUIESC UN CADOU...IAR TU ILK FOLOSESTI LA CE VREI
» Cosmetica dupa baie
» MAMA DUPA NASTERE.
» Trebuie sa alaptezi?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: