Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Bine ai venit in Dumbrava-Minunata....apasand butonul "inregistrare",si creeand un cont ..intri si tu in lumea magica a copiilor....








Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaportalCăutareUltimele imaginiGalerieÎnregistrareConectare
Trebuie sa alaptezi? Mini_i10Trebuie sa alaptezi? Dumbra18Trebuie sa alaptezi? Nb7711Trebuie sa alaptezi? Minuna13Trebuie sa alaptezi? Mini_i10

 

 Trebuie sa alaptezi?

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Trebuie sa alaptezi? Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Trebuie sa alaptezi? Empty
MesajSubiect: Trebuie sa alaptezi?   Trebuie sa alaptezi? Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 10:10 pm

Alaptarea la san este unul din cele mai bune lucruri pe care le poti face pentru copilul tau. Alaptarea: este cea mai nutritiva hrana pentru copilul tau, poate proteja copilul fata de diareea provocata de alimente sau apa contaminate, va ajuta la imunizarea copilului tau, protejandu-l fata de boli infectioase, ajuta la crearea unei relatii apropiate intre tine si copilul tau, te poate chiar proteja impotriva cancerului de san mai tarziu. Daca dai copilului doar san (nu ii dai nici macar apa sau ceai) si il alaptezi din 4 in 4 ore ziua si la fiecare 6 ore noaptea si nu ti-a revenit menstruatia esti ferita de sarcina (doar in aceste conditii) pana in luna a 6-a. Poti incepe alaptarea la san imediat ce copilul s-a nascut. In primele zile sanii tai vor produce un lichid gros, galbui numit colostru. Colostrul ofera copilului tau toate substantele nutritive de care are nevoie. La sfarsitul celei de a doua sau a treia zile laptele incepe sa curga in mod obisnuit din sani.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Iun 02, 2008 9:11 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
andreea86
merg in picioruse
merg in picioruse
andreea86


Trebuie sa alaptezi? 1114420fj52k9qh0h
feminin
Sagetator
Tigru
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 1855
Varsta Varsta : 37
Localizare Localizare : Arad
Data de inscriere Data de inscriere : 15/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty:
bebe 1 :: bebe 1 ::: Alexandru-Andrei
bebe 2 :: bebe 2 :::

Trebuie sa alaptezi? Empty
MesajSubiect: Re: Trebuie sa alaptezi?   Trebuie sa alaptezi? Icon_minitimeLun Iun 02, 2008 8:49 am

Asa este admin: hrana de la san e cea mai buna, atata timp cat si mama mananca ce trebuie. Atunci cand iti pui copilul la san este ceva minunat.
Sus In jos
analis
nou nascut
nou nascut
analis


Trebuie sa alaptezi? Ahr0cd10
feminin
Varsator
Capra
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 148
Varsta Varsta : 44
Data de inscriere Data de inscriere : 23/05/2008

Trebuie sa alaptezi? Empty
MesajSubiect: Re: Trebuie sa alaptezi?   Trebuie sa alaptezi? Icon_minitimeLun Iun 02, 2008 11:30 am

Eu am alaptat-o pe Analis pana la 10 luni si a fost destul de sanatoasa.


Ultima editare efectuata de catre analis in Lun Iun 02, 2008 11:42 am, editata de 1 ori
Sus In jos
sorina.popia
Admin
Admin
sorina.popia


Trebuie sa alaptezi? Ahr0cd10
feminin
Scorpion
Caine
Numarul mesajelor Numarul mesajelor : 4775
Varsta Varsta : 41
Localizare Localizare : calarasi
Data de inscriere Data de inscriere : 14/04/2008

Familia mea:date despre tine
mami si taty mami si taty: Sorina si Cristian
bebe 1 :: bebe 1 ::: Andrei-Cristian:16.06.2006
bebe 2 :: bebe 2 ::: Alexandru-Valentin(UBI’ DE LAURA):2.03.2009

Trebuie sa alaptezi? Empty
MesajSubiect: Re: Trebuie sa alaptezi?   Trebuie sa alaptezi? Icon_minitimeLun Iun 02, 2008 11:39 am

Da andreea86,tin minte ca am mancat o data porumb fiert(eu is moarta dupa asa ceva) si pot spune ca am avut baiatul asa de agitat.Cred ca l-a deranjat si pe el la stomacel ca parea ca-l doare burtica, se strangea si plangea.Conteaza foarte mult ce mananci si tu
Sus In jos
https://dumbrava-minunata.forumgratuit.ro/index.htm
Continut sponsorizat





Trebuie sa alaptezi? Empty
MesajSubiect: Re: Trebuie sa alaptezi?   Trebuie sa alaptezi? Icon_minitime

Sus In jos
 
Trebuie sa alaptezi?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dupa ce ai nascut, cand trebuie sa incepi sa folosesti planificarea familiala?
» Aromaterapia - ce trebuie sa stim despre ea
» CE TREBUIE SA STIM DESPRE DINTISORII DE LAPTE
» 3 lucruri pe care trebuie sa le stii despre fontanele
» Cand trebuie sa mergi la medic pentru ingrijirea prenatala?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Suntem cu tine din prima clipa-
Mergi direct la: